Zorlu Enerji, ilk hibrit enerji santralini devreye aldı

Türkiye’deki elektrik üretiminin yüzde 100’ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayan

Zorlu Enerji, jeotermalden güneşe, rüzgârdan elektrikli araç şarj istasyonuna kadar geniş bir yelpazede faaliyetlerine devam ediyor.

Yenilenebilir enerji alanındaki yatırım stratejilerini, gelecek odaklı gelişim hedefleri doğrultusunda, değişen ihtiyaçları göz önünde bulundurarak planlayan Zorlu Enerji, bu kapsamda Manisa’da bulunan Alaşehir Jeotermal Enerji Santrali’ni, 3,75 MWp gücünde güneş enerjisi santrali (GES) desteğiyle hibrit santrale çevirdi.

Zorlu Enerji, yenilenebilir enerji kaynaklarını daha etkin ve verimli bir biçimde kullanmak amacıyla inşa ettiği Birleşik Yenilenebilir Elektrik Üretim Tesisi ile jeotermali ana kaynak, güneşi ise yardımcı kaynak olarak bir araya getirdi. Türkiye’de birleşik enerji santrallerinin öncü örneklerinden biri olacak Yenilenebilir Elektrik Üretim Tesisi, 6,2 hektar alanda her biri 115 Wp gücünde olan toplam 31 bin 200 adet thin (ince) film güneş paneli kullanılarak inşa edildi.

YILDA YAKLAŞIK 6 MİLYON KWH ENERJİ ÜRETİMİ SAĞLANACAK

Yenilenebilir enerji üretim şekillerini bir araya getirerek oluşturulan Birleşik Yenilenebilir Elektrik Üretim Tesisi aracılığıyla ülke ekonomisine 4,5 milyon TL’lik katkı sağlanacağını belirten Zorlu Enerji Yatırımlar, İşletme ve Bakımdan Sorumlu Genel Müdür Ali Kındap, “Türkiye’de birleşik enerji santrallerine öncülük edecek Birleşik Yenilenebilir Elektrik Üretim Tesisimizin arazi kurulumunu geçtiğimiz yılın Aralık ayında tamamlayarak, Ocak ayında devreye aldık ve sisteme elektrik vermeye başladık. Böylelikle hâlihazırda 45 MWe güce sahip olan Alaşehir Jeotermal Enerji Santrali’mizin kurulu gücünde, güneş enerjisi santralinin de devreye alınmasıyla yılda yaklaşık olarak 6 milyon kWh enerji üretimi sağlayacağız.” dedi.

KIZILDERE 2 VE 3’Ü DE HİBRİTE ÇEVİRMEYE HAZIRLANIYOR

Birleşik Yenilenebilir Elektrik Üretim Tesisinden 17 bin hanenin elektriği temiz enerjiden sağlanabileceğini belirten Kındap, şunları kaydetti: “Bu sayede yılda 3 bin 600 ton karbondioksit (CO2) salımının da önüne geçilecek. Bu miktar da yaklaşık 9 bin ağacın bir yılda yapmış olduğu karbondioksit azaltımına ve 570 kişinin ürettiği karbondioksit salımına eşdeğer. Zorlu Enerji olarak sektörümüz açısından büyük kazanımları beraberinde getiren hibrit enerji santralleri üzerine yatırımlarımızı devam ettireceğiz. Sırada Kızıldere II ve III santrallerimiz var. Bu tesislerimizde Birleşik Yenilenebilir Elektrik Üretim Tesisi kapasite tahsisi için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) başvuru gerçekleştiriyoruz. Birleşik Yenilenebilir Elektrik Üretim Tesisimizin sektörümüze örnek teşkil etmesini diliyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir