Yunanistan’da orman yangınları denetim altına alınamıyor

Posted by

Yunanistan’da geçen haftadan bu yana süren orman yangınlarının yerleşim yerlerini tehdit ettiği, birtakım bölgelerde yangının denetim altına alınamadığı gerekçesiyle mesken ve konaklama tesislerinden tahliyelerin yapıldığı aktarıldı.

Yunanistan gazetesi Kathimerini’nin haberine nazaran, ülkede sıcak hava dalgası yeni yangınları tetikledi, dün öğlen saatlerinden bu yana 53 orman yangını devam ediyor.

Türkiye hududuna yakın ulusal ormanda perşembe günü başlayan yangının devam ettiği, Midilli adasının güney bölgesi, Batı Makedonya bölgesindeki Grevena kasabası ve Epirus bölgesindeki Preveza kasabası yakınlarında da yangın çıktığı belirtildi. Devlet televizyonu ERT, güneybatı Mora’daki Chryssokelaria köyünün tahliye edildiğini bildirdi.

TAHLİYE EDİLEN BÖLGE SAYISI ARTIYOR

Anadolu Ajansı’nın (AA) Yunanistan basınından aktardığı haberlere nazaran, Vrisa bölgesindeki yerleşim alanlarında önlem hedefiyle çok sayıda mesken ve turistik konaklama tesisi tahliye edildi.

Meriç yakınlarındaki Sofulu beldesindeki yangın ise dördüncü gününde de denetim altına alınamazken yangın alanına yakın yerleşim bölgeleri boşaltıldı. Alevlerin daima taraf değiştirmesi ve söndürülen bölgelerdeki yangının tekrar şiddetlenmesinin yangın söndürme çalışmalarını güçlendirdiği aktarıldı.

Öte yandan, Yunanistan’ın Korinthos Kanalı yakınlarındaki Katakali bölgesinde de yangın çıktı. Ormanlık alanda bugün öğlen saatlerinde çıkan yangına itfaiye takımları karadan müdahale ediyor. (DIŞ HABERLER)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.