Yaz enfeksiyonlarına dikkat!

Posted by

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Necdet Yetim, sıcaklarla boğuştuğumuz yaz mevsiminde beden ısısını müdafaanın değerini vurguladı. Dr. Yetim, teneffüs yolları, mide bağırsak ve idrar yolları enfeksiyonları konusunda ikazda bulundu. Bir enfeksiyon hastalığının oluşması için iki faktör gerektiğini belirten Dr. Yetim, “Birincisi mikrobun olması, ikincisi de beden direncinin yani bağışıklık sisteminin zayıf olmasıdır. Bu sistemin güçlü olması için başta beden sıcaklığı olmak üzere birçok faktörün olağan olması gerekmektedir. İmmun sistemimiz güçlü olursa mikrobu alsak bile hasta olmayız ya da hastalığı çok hafif atlatırız” diye konuştu.

YAZ GRİBİ

Solunum yolları enfeksiyonlarını daha çok kış aylarında gördüklerini belirten Uzm. Dr. Yetim, klima kullanımının yaygınlaşmasıyla bu olayların yaz aylarında da arttığını kaydetti. Çoklukla dışarda 30 derece üzerinde olan sıcaklıktan klimayla sağlanan 22-23 derece sıcaklığa geçildiğinde bedende ani ısı düşmesi sonucu direnç kırılması oluştuğunu söz eden Dr. Yetim, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Bu sırada teneffüs sisteminde fırsat kollayan bir mikrop varsa bu durumdan yararlanarak hücre içine girerek enfeksiyonu başlatır. Ayrıyeten soğuk yiyecek ve içecekler de boğaz bölgesinde ısı düşmesine neden olarak ‘yaz gribi’ dediğimiz enfeksiyonun oluşmasında rol oynarlar.”

MİDE BAĞIRSAK ENFEKSİYONLARI

Uzm. Dr. Yetim, yaz aylarında daha çok sindirim sistemi enfeksiyonlarının görüldüğüne dikkat çekti. Yetim, sindirim sistemine mikropların besinler aracılığı ile girerek yemek borusu, mide ve bağırsaklarda yerleşip oralarda enfeksiyona neden olduklarını vurguladı. Sıcak tesiri ile yiyeceklerin çabuk bozulup bayatladığını ve mikrop odağı haline geldiğini kaydeden Yetim, “Özellikle et kümesi, süt eserleri ve şekerli yiyeceklerde mikroplar çarçabuk ürerler ve böylelikle enfekte olmuş yiyeceklerin yenmesiyle vücudumuza girerler. Mide ve bağırsaklarda çoğalarak mide bağırsak enfeksiyonlarına neden olurlar. Ayrıyeten soğuk yiyecek ve içecekler de mide ve bağırsaklarda direnci düşürerek ortamdaki kimi flora bakterilerinin patojen, yani hastalık yapar hale gelmesine neden olurlar. Flora, sindirimde rol oynayan, hastalık yapmayan mikroplardır. Soğuk tesiri ile bu mikroplar, bulundukları yerde enfeksiyonlara neden olabilirler” dedi.

İDRAR YOLU ENFEKSİYONLARI

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Yetim, yaz aylarında sık görülen bir öteki enfeksiyonun üriner sistem (idrar yolları) enfeksiyonları olduğunu söyledi. Yetim, “En sık idrar torbası, idrar kanalları ve daha seyrek olarak böbrekler etkilenebilir. İdrar torbası enfeksiyonuna sistit denir. Ekseriyetle karın orta alt bölgelerinde sancı, dolgunluk ve rahatsızlık hissi, sık ve yanmalı idrar yapma üzere şikayetlerle seyreder. Bu enfeksiyonların en kıymetli nedeni ise bilhassa karın alt bölgelerinin soğuk tesirinde kalmasıdır. Çok soğuk suda fazla kalmak, ıslak mayo ile rüzgarda durmak vücudumuzun ısısını düşürerek direncin kırılmasına yol açar. Ayrıyeten kalabalık ortamlarda plaj ve bilhassa yüzme havuzlarındaki sularda mikropların fazla olabileceği de unutulmamalıdır” diye konuştu.

ÜST TENEFFÜS YOLLARI ENFEKSİYONLARI

“Yaz gribi” de denilen üst teneffüs yolu enfeksiyonlarının belirtilerini ve yapılması gerekenleri anlatan Yetim, “Bu belirtiler; boğaz ve baş ağrısı, akıntılar, aksırık, öksürük, bazen üşüme-ateş ve halsizliktir. Daha seyrek olarak alt teneffüs yolu enfeksiyonları da olabilir. Bu hastalıklarda tablo çoklukla daha berbattır, öksürük balgam, üşüme-titreme ateş ve bazen teneffüs yetmezliği görülebilir. Yaz aylarında teneffüs yolu enfeksiyonlarından korunmak için çok terlemeden kaçınmak, bu nedenle ince pamuklu ve hava geçiren giysiler kullanmak, güneş ışınlarından korunmak, bu nedenle şapka, şemsiye ve güneş hami kremler kullanmak, klimalı ortama girince direk soğuk hava tesirinden korunmak, meskende ve otomobilde klimaları çok soğuk derecede çalıştırmamak, bilhassa vücudumuz sıcak ve terliyken çok soğuk yiyecek ve içeceklerden kaçınmak gerekir” dedi.

SİNDİRİM SİSTEMİ ENFEKSİYONLARI

Sindirim sistemi enfeksiyonlarının en kıymetli belirtisinin ishal olduğunu söyleyen Yetim, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Sindirim sistemi enfeksiyonlarında karın ağrısı, bulantı-kusma, ateş halsizlik üzere şikayetler de olur. Çoklukla 3-5 gün içinde düzelme olur. Lakin bazen bu enfeksiyonlar, bilhassa bebeklerde ve küçük çocuklarda hayatı tehdit edecek şiddette olabilir. Tedavide geç kalmamak, bir an evvel vücut su ve elektrolit istikrarını düzletmek gerekir. Mide bağırsak enfeksiyonlarından korunmak için yiyeceklerimizi uzun mühlet açıkta ve sıcakta bırakmamak, bayat ve kirli yiyeceklerden kaçınmak, bilhassa et kümesi yiyecekleri güzel pişirmek, zerzevat ve meyveleri çok düzgün yıkayarak yemek, ellerimizi güzelce yıkamadan rastgele bir şey tutarak yememek gerekir.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.