Türkiye’nin görünmeyen emeği: Konut personelliği

Hayatlarını bu halde kazanmalarına karşın ‘işçi’ statüsünde sayılmamaktan şikayetçi olan konut işçileri, kayıt dışı ve garantisiz çalışmaların bu iş kolunda ağır olduğuna dikkat çekerken ‘biz de işçiyiz’ diyor.

‘İŞ GÜVENLİĞİMİZ YOK’

Ev emekçisi bayanların mesai harcayarak bir çok işi yapıyor olmasına karşın iş tarifinin olmadığını belirten İmece Konut Çalışanları Sendikası’ndan Sadegül Korkutan meslek tarifi olmadığı için çalışanların geleceksizleştirildiğine dikkat çekti. Korkutan, yeni kanunla ayda 10 gün üstü çalışanların sigortadan faydalanabildiğine dikkat çekerken herkes için bunun mümkün olmadığını belirtti. Ayrıyeten konut işçiliğinin çalışma şartlarının sıkıntı olduğunu kaydeden Korkutan, “iş güvenliği yok çalışırken camdan düşme, merdivenden düşmek üzere çeşitli iş kazalarıyla yaralanan ve ölenler oluyor” dedi.

‘BİZİM MESAİMİZ BİTMİYOR’

22 yıldır mesken çalışanı olarak çalışan Sadegül Korkutan mesken emekçisi tarifinin kıymetine dikkat çekerken şu biçimde konuştu: “Bu iş kolunda çalışanlara ‘kadın’ diyorlar ‘hizmetçi’ diyorlar, fakat biz konut personeliyiz. İş tarifimizin yapılmasını ve maddelerle problemlerin düzeltilmesini istiyoruz. Konut işçiliğini şöyle anlatayım; hem işte çalışıyorsun hem de konutta tıpkı şeyi tekrar yapıyorsun, bizim mesaimiz bitmiyor.”

YANLIŞ TANIM

Ev Çalışanları Dayanışma Sendikası (Evid-Sen) Lideri Gülhan Benli konut çalışanlarına hizmetçi denmesinin, meskende çalışan bayanların emekçi olduklarının üstünü örttüğünü belirtti. Bu tarifin yanlış olduğunun altını çizen Benli “Bu mesken emekçilerini itibarsızlaştıran, mesken personelinin meselelerini yoksayan ve görmeyen bir tariftir. Personelleri tozbezinden farksız gören bir telaffuz biz bu tarifi kabul etmiyoruz” dedi.

‘GÜVENCESİZLİK YAYGIN’

Ayırca bu meslek kolunda yaygın bir güvencesizlik olduğunu belirten Benli ” Konut emekçisi bayanlar garantiye sahip değil. Ne iş güvenliği ne can güvenliği var. Tacize uğrayanlar var. Gerekli tedbirler alınmalı, yaptırımlar uygulanmalı” sözlerini kullandı.

SENDİKANIN ÖNEMİ

Bu alanda sendikalaşmanın ehemmiyetine dikkat çeken Benli “Biz neden toplu iş kontratı yapamayalım Bununla ilgili olarak sendikalar kanunuyla ilgili mesken personelleriyle ilgili düzenlemelerin yapılmaması nedeniyle mesken çalışanları âlâ kurallarda çalışamıyorlar. Bu meslek kolu insan onuruna yakışır bir hale getirilmelidir” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.