Turizmde Kurban Bayramı heyecanı

Posted by

Okulların kapanması, haziran ayındaki imtihanların tamamlanması ve üniversitelerde de mezuniyet merasimlerinin bitmesi ile iç turizmde hareketlilik başladı.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Lideri Firuz Bağlıkaya, okulların kapanması ile toplamda 28 milyona yakın kişinin tatil sürecine girdiğini söyledi.

Bayram tatili daha da hareketlendirecek

DHA’ya konuşan Bağlıkaya, “Yaz, bilhassa kesimimiz açısından talebin ve turizm hareketliliğinin en yüksek düzeyde yaşandığı periyot. Acentelerden aldığımız bilgi de yaz periyoduna yönelik talebin yeterli seyrettiğini gösteriyor.” dedi.

Firuz Bağlıkaya, 8 Temmuz Cuma günü yarım gün olmak üzere 8-12 Temmuz’daki Kurban Bayramı’nın sonrasında 15 Temmuz’la birleştirilerek 9,5 güne çıkarılmasının bölümde hareketliliğe olumlu yansıyacağını lisana getirdi.

Oteller planlamayı yaptı

Bağlıkaya, “Ancak bu istikamette bir karar çıkmasa dahi vatandaşlarımız planlama ve müsaadelerini bu tarihleri dikkate alarak yapmış durumda. Seyahat acentelerimiz de bayram periyodu için hem 4 gecelik hem de 7 gecelik tatil alternatiflerini tüketicilerin beğenisine sunuyor.” diye konuştu.

50 bin TL’lik tatil kredisi

Erken rezervasyondan yararlanamayanlar için kampanyalı rezervasyon fırsatları sunulduğunu da anlatan TÜRSAB Lideri Bağlıkaya, “Tatil finansmanı noktasında zahmet yaşayan vatandaşlarımız için ‘Tatil Kredisi’ uygulamasını devreye almış durumdayız. Muahede kapsamında tatilseverler, bankaya gitmeden seyahat acentelerinin ofisleri ya da online satış platformları üzerinden 50 bin TL’ye kadar tatil kredisi müracaatında bulunabilecek.” dedi.

24 aya kadar taksitlendirilebilecek

Tatil kredisi için uzun vade ve kolay ödeme alternatifleri sunulduğunu kaydeden Bağlıkaya, “Tatil kredileri 24 aya kadar taksitlendirilebilecek. Bu çerçevede şimdi rezervasyon yaptırmamış olan vatandaşlarımızın seyahat acentelerimizle irtibata geçerek, planlamalarını bir an evvel yapmalarını tavsiye ediyoruz.” diye konuştu.

Yüzde 90 doluluk bekleniyor

Bayram devri için beklenen dolulukların destinasyon ve tesis bazlı değiştiğini lisana getiren Firuz Bağlıkaya, giderek ilginin genel olarak arttığını kaydetti.

Özellikle bu haftadan itibaren rezervasyonların daha da hızlanmasını beklediklerini söyleyen Bağlıkaya, “Bayramda, tanınan destinasyon ve otellerde yüzde 90 civarında doluluk oluşmasını öngörüyoruz.” dedi.

En çok talep Ege ile Akdeniz’e

TÜRSAB Lideri Bağlıkaya, bayram rezervasyonlarında Ege bölgesinde bilhassa Bodrum, Kuşadası, Fethiye, Marmaris, Sarıgerme’nin ön plana çıktığını; Akdeniz’de ise Kemer, Alanya, Belek, Lara bölgelerine talep olduğunu lisana getirdi.

Son dakika rezervasyonlarda ise ekseriyetle yakın bölge tercihlerinin öne çıktığını kaydeden Bağlıkaya, bu çerçevede İstanbul bölgesine yakın Sapanca, Assos, Ayvalık, İzmir bölgesine yakın Kuşadası, Çeşme üzere destinasyonların talep gördüğünü söyledi.

Fiyatlar 800 TL’den başlıyor

Kurban Bayramı için vatandaşın bütçelerine nazaran farklı tatil planlamaları yaptığını da açıklayan Bağlıkaya, “Ege ve Akdeniz kıyısındaki tesislerde konaklama tercih edenler için 3 yıldızlı otellerde gecelik oda fiyatı 800 TL, 4 yıldızlı otellerde 1400 TL, 5 yıldızlı otellerde ise 2 bin TL düzeylerinden başlıyor.

1 haftalık villa kiralama fiyatları ortalama 15 bin TL

Bu fiyatlar, tesisin niteliğine ve hizmet kalitesine nazaran daha yüksek düzeylere çıkıyor. Bayram periyodunda 1 haftalık villa kiralama fiyatları da ortalama 15 bin TL’den başlıyor. Bununla birlikte bayram periyodunda çadır, kamp-karavan tatili, butik otel, yat tipleri ve günübirlik cinsler da ilgi görüyor.” diye konuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.