Sinekten Koronavirüs Bulaşır mı?

Havaların ısınmasıyla beraber ortaya çıkan sinekler, mutasyonlu virüsün artması ve daha hızlı bulaşmasıyla akıllara yeniden ‘Sinekten koronavirüs bulaşır mı?’ sorusunu getirdi. Sizler için uzmanından öğrendik.

Mutantlı virüsün hızla artması ve çabuk bulaşmasına dair uzmanlar önerilerde bulunuyor. Bu önerilerde akıllara, havaların ısınmasının etkisiyle ‘Sinekten koronavirüs bulaştırır mı?’ Sorusunu getirdi. İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi  Viroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Hüseyin Yılmaz, merak edilenleri açıkladı.

SİNEKTEN KORONAVİRÜS BULAŞIR MI?

İstanbul’da havaların ısınmasıyla sivrisinekler birçok ilçede ortaya çıktı. ‘Koronavirüsün sivrisineklerinden bulaşmadığını bilimsel çalışmalar ortaya koymuştur’ diyen İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Viroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Hüseyin Yılmaz , özellikle kapanma sürecinde evde olanlara Batı Nil Ateşi uyarısında bulundu. Hüseyin Yılmaz, “Avrupa’da 2014’ten beri ciddi enfeksiyonlar oluşturuyor. Aslında ciddi sorun. Vatandaşlar özellikle evlerinin pencerelerini sivrisineklerin geçemeyeceği tarzda yapsınlar. Sivrisinek kovucular koysunlar bulundukları yerlere. Mümkün olduğu kadar sivrisineklerin bizi ısırmasını engellememiz gerekiyor’ dedi.

SİVRİSİNEKLER TOPLAMDA 50 KADAR VİRÜS BULAŞTIRABİLİR

Sivrisineklerden bulaşan Batı Nil Virüs’ü bulaştırdığına vurgu yapan İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Viroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Hüseyin Yılmaz, şöyle devam etti:

‘Kan emerek enfeksiyon bulaştırırlar. Ciddi enfeksiyonlar bulaştırabilir sivrisinekler. Toplamda 50 kadar virüs bulaştırabilirler. İnsanlarda ciddi enfeksiyon ve salgın yapabilecek virüsler bunlar. Daha Trakya bölgesinden 5 bin kadar sivrisinek topladık. 5 bin sivrisinekten birinde Batı Nil Ateşi bulduk’ diye konuştu. Tehlikenin devam ettiğine işaret eden Yılmaz, ‘Avrupa’da 2014’ten beri ciddi enfeksiyonlar oluşturuyor. Aslında ciddi bir sorun. Vatandaşlar özellikle evlerinin pencerelerini sivrisineklerin geçemeyeceği tarzda yapsınlar. Sivrisinek kovucular koysunlar bulundukları yerlere. Mümkün olduğu kadar sivrisineklerin bizi ısırmasını engellememiz gerekiyor’ dedi.

DEREDEN GELİYOR, ÇOCUKLARIN HER YERİNİ YEDİLER

Sivrisineklerin en yoğun görüldüğü yerlerden biri de Avcılar Yeşilkent Mahallesi. Mahalle sakinleri, çevredeki dereden kaynaklandığını öne sürdükleri sivrisineklerden rahatsız. Mahalle sakinlerinden biri, ‘Kapıyı bacayı açamıyoruz. Çocukları ısırıyor, her yerleri kabarıyor çocukların. Dereden geliyor sinekler. Akşamları çok oluyor” dedi. Evi dere yakınında olan Dursun Koç da “Sinekler rahatsız ediyor. Sinek ilacı kullanıyoruz, tül perde takıyoruz. Şimdiden başladı. Sene sonuna, kar yağana kadar devam ediyor. Dereden geliyor’ şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir