Rusya-Ukrayna ortasında en büyük esir takası gerçekleştirildi

Posted by

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı atakları devam ederken, iki ülkeden de çok sayıda asker esir düştü. Rusya ile Ukrayna ortasında yeni bir esir takası yapıldığı bildirildi. Ukrayna Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Rusya-Ukrayna ortasında savaşın başlamasından bu yana en büyük esir takasının gerçekleştiği belirtilerek, esirler ortasında Azov Taburu’ndan da askerlerin bulunduğu söz edildi. Açıklamada, “Esaret altındaki 144 Ukrayna savunucusu hür bırakıldı. Bu tam ölçekli Rus işgalinin başından bu yana en büyük takas” denildi.

Teslim alınan 144 esirden 95’inin Mariupol kentindeki Azovstal fabrikasında esir düşenlerden olduğu belirtilen açıklamada, 43’ünün de Azov Taburu’ndan olduğu bilgisi verildi. Esir takasıyla Rusya’dan teslim alınanların 59’unun Ulusal Muhafız, 58’inin Ukrayna Silahlı Kuvvetleri işçisi, 17’sinin Hudut Muhafızı, 9’unun bölgesel savunma çalışanı ve 1’inin polis olduğu aktarıldı.

EN KÜÇÜĞÜ 19 YAŞINDA

Ukrayna Savunma Bakanlığı teslim alınan esirlerle ilgili ek bilgiler vererek, “Serbest bırakılanların en büyüğü 65 en küçüğü 19 yaşındadır. 23’ü subay, 69’u astsubaydır. Hür bırakılan Ukraynalıların birçoklarında ateşli silah, şarapnel, patlayıcı yaralanmaları, yanıklar, kırıklar ve kesik uzun yaralanmalı bulunmaktadır. Hepsi uygun acil tıbbi müdahale ve ruhsal dayanak almaktadır. Ukrayna Savunma Bakanlığı Savaş Esirleri Uyum Karargahı tüm savaş esirlerinin geri dönmeleri için çalışmalarını sürdürüyor” tabirleri kullanıldı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.