Rize’nin 4 aylık çay ihracatı 2,8 milyon dolar

Rize, bu yılın ocak-nisan periyodunu kapsayan 4 ay içinde. çay ihracatından 2 milyon 869 bin 310 dolar gelir elde edek kent ekonomisne kıymetli bir girdi sağladı.

“19 ülke Rize çayını içiyor”

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği İdare Heyeti Lider Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan’ın verdiği bilgiye nazaran, Rize’den yılın 4 aylık periyodunda 19 ülkeye çay ihraç edildiğini söyledi.

En fazla çay, Belçika, Ukrayna ve ABD’ye gitti

AA’nın haberine nazaran, bu periyotta 1.045 ton çay karşılığı 2 milyon 869 bin 310 dolar gelir sağlandığını belirten Gürdoğan, “Belçika, Ukrayna ve ABD en fazla çay satılan ülkeler oldu. Belçika’ya 1 milyon 660 bin 323, Ukrayna’ya 297 bin 873 ve ABD’ye de 152 bin 978 dolarlık çay ihraç edildi.” dedi.

İhracat yapılan ülke sayısının giderek artıyor

Gürdoğan, ihracat yapılan ülke sayısının giderek arttığına dikkati çekerek Ocak-Nisan 2022’de geçen yılın tıpkı periyodundan farklı olarak Birleşik Arap Emirlikleri, Kanada, Senegal, Özbekistan, Moldova, Malta ve Arnavutluk’a çay ihraç edildiğinin altını çizdi.

“Ülke çeşitliliği artırmak istiyoruz”

Çay ihracatından beklentilerinin yüksek olduğunu vurgulayan Gürdoğan, şunları kaydetti:

“Bu kapsamda da ihracatı çok daha hoş sayılarla tamamlayacağımıza inanıyoruz. Ayrıyeten ülke çeşitliliğimizi de artırmak için çalışmalarımıza son hız devam ediyoruz. Bu kapsamda haziran ayında Rize’deki çay firmalarımızla başlayacağımız bir UR-GE projemiz var. Bu projeyle bir yandan bölümdeki firmalar ortasında iş birliği oluşturarak kümelenmenin ve markalaşmanın gücüyle ihracatımızı artıracak, öteki yandan da gerçekleştireceğimiz alım ve ticaret heyetleriyle potansiyel pazarlara ulaşmaya çalışacağız.”​​​​​​​

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.