Reuters: Suudi Veliaht Prens Türkiye, Yunanistan, Mısır tipi planlıyor

Reuters haber ajansı, Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın Türkiye, Kıbrıs, Yunanistan, Mısır ve Ürdün’e seyahat planladığını yazdı. Ajansa konuşan dört farklı kaynak, şimdi tarihleri aşikâr olmayan muhtemel ziyaretlerde güç ve ticaret muahedeleri imzalanabileceğini belirtti. Selman’ın haziran ayının birinci haftası ziyaretleri yapabileceği de argümanlar ortasında yer aldı.

Ajansa konuşan Türkiye’den üst seviye bir yetkili ise Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın davette bulunduğunu belirterek mümkün ziyarette “ikili ticaret, bölgesel gelişmeler, döviz yatırımları ve güç projeleri” görüşülmesinin planlandığını belirtti. Habere nazaran, Suudi Arabistan hükümetinin basın ofisi ise ziyaret yapılacağı tezlerini karşılıksız bıraktı.

KAŞIKÇI CİNAYETİ SONRASI BİRİNCİ ZİYARETLER

Selman’ın bölge ülkelerine mümkün ziyaretleri, Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda 2018 yılında Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesinin akabinde bir birinci olacak. En son 2019’da G20 doruğu için Japonya’ya giden Veliaht Prens’in bu yıl Rusya-Ukrayna savaşının patlak vermesinin akabinde ABD’nin görüşme taleplerini reddettiği ise basına yansımıştı.

Kaşıkçı cinayeti sonrası Fransa, Yunanistan ve Güney Kıbrıs önderleri Suudi Arabistan’ı ziyaret eden isimler olmuştu. Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da 28 Nisan’da Riyad’ı ziyaret etmişti. (DIŞ HABERLER)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.