Psikolog İle Psikiyatri Arasında Ne Fark Var?

Posted by

Akıl sağlığı günümüz kültüründe büyük bir öneme sahiptir. Eskiden kapalı kapılar ardında tartışılan bir konu, şimdi milyonlarca insanı ilgilendirir hale geldi. Akıl sağlığı bakımı hareketinin en büyük parçalarından biri, insanları ihtiyaç duyduklarında yardım almaya teşvik etmesidir. Bazen sadece konuşacak birine ihtiyaç duyulur. Ancak diğer zamanlarda, ilaç gereklidir. İki farklı tür ruh sağlığı hizmeti vardır: psikiyatri ve psikoloji.

Psikologlar ve Psikiyatristler: Fark

Peki, psikolog ile psikiyatrist arasındaki fark nedir? Psikologlar beynimizin ve vücudumuzun birbirleriyle nasıl iletişim kurduğunu inceler. Bir psikiyatrist, çeşitli zihinsel ve davranışsal bozuklukları tedavi etmek için ilaç ve psikoterapinin nasıl kullanılabileceğini inceler. Psikiyatristler ilaç yazar. Psikologlar yapmaz. Birçok psikoloğun birlikte çalıştıkları psikiyatristleri vardır. Danışmanlığın tek başına yeterli olmadığı durumlarda da hastaları psikiyatriste yönlendirirler. Psikologlar psikoloji testleri de yapabilir.

Psikiyatri ve Psikoloji: Bir Psikolog Psikiyatrist Olabilir mi?

Doktora derecenizi alana kadar okula geri dönüp eğitiminize devam etmeniz kesinlikle mümkündür. En az beş yıl sürecek bir eğitimle psikiyatrist olunabilir. Psikologların psikiyatrist olmaları yaygın değildir. Ama bu bir seçenektir. Psikiyatri ve psikoloji, birbiriyle etkileşime giren ve örtüşen farklı alanlardır. Psikologlar online terapi hizmeti de verebilir.

Psikiyatri ve Psikoloji: Terapiyi Kim Sağlar?

Hem psikiyatristler hem de psikologlar terapi sağlama yetkisine sahiptir.  Bir psikoloğun yapmasına izin verilen tek şey terapi sağlamaktır. Psikiyatristlerin terapi sağlamalarına ve  ilaç yazmalarına izin verilir. Yani, bir psikolog ve bir psikiyatrist arasındaki temel fark, psikiyatristin ilaç yazabilmesidir. Bu nedenle birçok hasta psikologlar ve bir psikiyatrist ile çalışır.

Psikolog ve Psikiyatrist Arasındaki Eğitim Farkları

Bir psikolog ve bir psikiyatrist arasında eğitim açısından bir fark vardır. Psikologlar genellikle lisans veya yüksek lisans derecelerini danışmanlık gibi bir sağlık alanında alırlar. Bilim ve insan davranışı onların odak noktasıdır. Öte yandan, psikiyatristler biyoloji ve tıp eğitimi alırlar. Psikiyatristler Ph.D. veya Psy.D. Yani birisi tıp fakültesi mezunu olurken diğeri insan bilimleri fakültesi mezunudur. Günümüz şartlarında internet aracılığıyla seanslar da düzenlenmektedir. Online psikolog hizmeti sağlayanlar da yine aynı eğitimleri almışlardır.

.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.