Piyanist İlyun Bürkev, Avusturya’nın iki kıymetli müzik okulunu kazandı

Posted by

Ulusal ve milletlerarası müsabakalarda kazandığı derecelerle Türkiye’yi gururlandıran genç yetenek piyanist İlyun Bürkev, dünya çapında iştirakin olduğu Salzburg Mozarteum Üniversitesi Hazırlık imtihanında birinci oldu.

Dünyanın dört bir yanından birçok öğrencinin başvurduğu, yalnızca 13 kişinin imtihana davet edildiği giriş imtihanını kazanan iki şahıstan biri olan İlyun Bürkev piyano, solfej, teori ve Almanca imtihanlarını geçerek büyük bir muvaffakiyet ile Salzburg Mozarteum Üniversitesi Pre College’a (Hazırlık) birincilikle kabul edildi.

Her iki okulda da eğitim görecek

Mozarteum Ünversitesi’nin yanında değerli bir müzik akademisi olan Musik Gymnasium okuluna da yüksek muvaffakiyetle kabul edilen İlyun Bürkev, her iki okulda da eğitim hayatına eylül ayı itibariyle başlayacak.

Bürkev’in muvaffakiyetinin bir başka değerli özelliği ise dünyaca tanınan piyanonun en değerli hocalarından biri olan Prof. Pavel Gililov’un akademik mesleğinde birinci hazırlık öğrencisi oldu.

Gülsin Onay’ın veliahtı

Gülsin Onay’ın veliahtı olarak gördüğü Bürkev’in yetişmesinde, dünya sahnelerinin ve Türkiye’nin kıymetli isimleri Gülsin Onay, Prof. Burcu Aktaş Urgun, Prof. Gereon Kleiner’ın ve Nail Yavuzoğlu’nun katkıları var.

Kazandığı ödüller

İlyun Bürkev, 2017 yılında Hisar Okulu Milletlerarası Piyano Yarışması’nda birincilik mükafatı, 2018 yılında Hırvatistan’ın Varazdin kentinde düzenlenen Jurica Murai International Piano Competition B kategorisinde en yüksek puanla birincilik mükafatı, Temmuz 2018 tarihinde Paris’te düzenlenen International Piano Competition’da üçüncülük mükafatı, Nisan 2019 tarihinde Adana’da düzenlenen Rhapsody International Piano Competition’da üçüncülük mükafatı, Mayıs 2019 tarihinde İstanbul’da Pera International Piano Competition‘ da birincilik mükafatı, Temmuz 2019 tarininde İspanya’nın Granada kentinde 9.Maria Herrero Internatıonal Piano Competition’da birincilik ve tıpkı yarışta Special Prize For Musicality mükafatlarını kazandı.

İlk konseri

DHA’nın haberine nazaran Bürkev, 25 Ekim 2019 tarihinde açılışını İdil Biret ile Fazıl Say’ın gerçekleştirdiği Adana Çukurova Devlet Senfoni konserlerinde yer alarak, birinci konserini verdi.

Mayıs 2021 tarihinde TOVAK’ın düzenlediği Milletlerarası Chopin Piyano Yarışması’nda hem 1’incilik hem en güzel Chopin Performans Mükafatı, hem de en düzgün Ulusal Bestekar mükafatı, Aralık 2021 tarihinde CAKA 2021 Müzik Yarışması’nda hem 1’incilik, hem de CAKA büyük ödül sahibi oldu 10 Ocak’ta düzenlenen Türkiye’nin seçkin kurumları ve markalarının katıldığı Bedeller Doruğu ödül merasiminde ise “sanata ilham veren genç yetenek ödülüne” layık görüldü.

Bu özel günde ödül almamın yanı sıra Beethoven ve Chopin yapıtlarını çaldı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.