Pakistan, devlet varlıklarını yabancı ülkelerin alımına açtı

Posted by

“The Tribune Express” gazetesindeki habere nazaran, “Hükümetlerarası Ticari İşlemler” kararı, Başbakan Şahbaz Şerif’in başkanlığında toplanan kabine tarafından onaylandı.

Karar, devlet varlıklarının yabancı ülkelere acil satılması, bu süreçteki tüm prosedürlerin ve düzenleyici denetimlerin kaldırılmasını içeriyor. Kaldırılan prosedürler ortasında bu çeşit varlıkların satılması süreciyle ilgili 6 yasa da bulunuyor.

Bununla birlikte kararın Cumhurbaşkanı Arif Alvi tarafından onaylanması gerekiyor.

Hükümetin bu adımla Uluslararası Para Fonu‘nun (IMF) işaret ettiği 4 milyar dolarlık finansal açığı kapatmak istediği belirtiliyor. Pakistan, IMF ile 14 Temmuz’da 1,17 dolarlık mutabakat yapmıştı. Lakin IMF, Pakistan’ın 4 milyar dolar finansal açığı bulunduğunu belirtmişti.

Karar ile petrol ve gaz şirketlerinin ve devlete ilişkin güç santrallerinin paylarının Birleşik Arap Emirlikleri‘ne (BAE) satılarak 2-2,5 milyar dolar elde edilmesi hedefleniyor.

Mayısta Pakistan’ın yeni kredi teklifini BAE, İslamabad’ın daha evvelki kredileri ödeyememesi sebebiyle reddetmişti. Bunun yerine Abu Dabi idaresinin Pakistan’ın şirketlerinde yüzde 10-12 pay satın almayı teklif ettiği belirtilmişti.

Pakistan Gelir ve Maliye Bakanı Miftah İsmail, 17 Temmuz’da yaptığı açıklamada, bir özelleştirme sürecinin 471 gün sürdüğünü ve hükümetin acil olarak para kaynağına muhtaçlığı olduğunu söylemişti.

İsmail, dost bir ülkeden 1,2 milyar dolarlık ödemesi ertelenen petrol alacaklarını, bir diğer ülkenin de pay senetlerine 1,5-2 milyar dolar yatırım yapacağını belirterek, “Bir başka dost ülke tahminen ödemesi ertelenen doğal gaz verebilir ve bir öbür ülke de biraz mevduat yatıracak” ifadelerini kullanmıştı.

Bakan İsmail, bunların hangi ülkeler olduğunu belirtmemişti.

HAN’DAN TEPKİ

Oda TV’de yer alan habere nazaran, Pakistan Adalet Hareketi (PTI) başkanı İmran Han, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “ABD komplosu ile vazifeye getirilen ithal hükümetin” devlet varlıklarının yabancı ülkelere acil satışında tüm prosedürleri kaldırmasına reaksiyon gösterdi.

Şerif ve Zerdari ailelerinin ülkeyi 30 yıldır “yağmaladığını” öne süren Han, bu şahısların mevcut ekonomik erimeden de sorumlu olduklarını kaydetti.

Başbakan Şerif ise Twitter’dan Han’a karşılık vererek, PTI başkanının “hafıza kaybından muzdarip” olduğunu tez etti. Şerif, yolsuzluğun Han’ın devrinde arttığını savunarak, halkın Han’ın makus iktisat idaresinin bedelini ödediğini belirtti.

Pakistan, ekonomik olarak güç bir periyottan geçiyor. Pakistan rupisi, ülkedeki siyasi atmosferin de tesiriyle son bir haftada yüzde 8,3 paha kaybetti. Bu, Kasım 1998’den bu yana görülen en yüksek kıymet kaybı oldu. Memleketler arası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, 19 Temmuz’da Pakistan’ın kredi notu görünümünü durağandan negatife çevirmişti. Kredi derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada, 2022’nin başından bu yana Pakistan’ın dış likidite konumunda ve finansal şartlarındaki kıymetli bozulma, döviz rezervlerinin azalması ve siyasi riskler, ülkenin kredi görünümünün negatife revize edilmesinin sebepleri ortasında gösterilmişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.