Nevşehir’den Ukrayna’ya domates ihracatı

Posted by

Rusya – Ukrayna savaşı nedeniyle Ukrayna’da zerzevat ekimi ve hasadı yapılamıyor. Yapılan ekim ise yetmiyor. Ukrayna son vakitlerde birtakım besinleri ihraç etmeye başladı. Yıllardır birçok ülkeye zerzevat ihraç eden Ukrayna, savaş nedeniyle zerzevat talebini karşılayabilmek için Türkiye’den zerzevat almaya başladı. Kozaklı ilçesinde jeotermal seralarda üretilen domateslere talip olan Ukrayna birinci sefer Nevşehir’den domates ithal edecek.

İLK SEFER GÖNDERİLECEK

Gıda Mühendisi Bedir Kavun yaptığı açıklamada, “Şubat ayında dikim yapıldı. Mayıs ayı itibariyle hasat yapmaya başladık. Yaklaşık bir buçuk aydır hasat yapıyoruz. Yaptığımız hasatları çoğunlukla ihracat olarak yurt dışına gönderiyoruz. Ukrayna pazarımız açıldı. Birinci sefer bu dönem Ukrayna’ya eser göndereceğiz. Ukrayna’daki savaş nedeniyle talep fazladır. Domatesteki verimlilik dekara 60 ton olarak üretim yapmaktayız. Yıllık üretimimiz 3 bin ton” halinde konuştu.

Sevkiyat sorumlusu Ertan Ter de, “Son vakitlerde Ukrayna pazarımız açıldı. Ukrayna’ya dış ticaret uzmanımız tarafından belirtilen kurallara uygun olarak eserlerimizi hazırlamaktayız. Ukrayna haricinde Moldova, Sırbistan, Bulgaristan, Hollanda ya eser gönderiyoruz. Genel olarak iç piyasada zincir marketlere tartı veriliyor. Çeşitli vilayetlere eser sevkiyatlarımız gerçekleşiyor. Daha çok ihracata kıymet veriyoruz. İhracat kapasitemiz iç piyasa kadar var” tabirlerini kullandı.

KAYNAK: İHA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.