Kocaeli’de meskenine giren hırsızı öldürmüştü, DNA eşleşmedi

Kocaeli’nin Gölcük ilçesi Yeni Mahalle’deki bir apartmanın giriş katında yaşanan olayda, Tersane personeli Osman Karatoprak, işinden çıkıp, konutuna geldi.

Bir mühlet sonra Karatoprak, öbür odadan sesler geldiğini fark etti. Denetim etmek için odaya yönelen Osman Karatoprak, konutuna giren Murat Fayda ile karşılaştı.

Bıçakla öldürüldü

Çıkan arbedede Karatoprak, Fayda’yı bıçakladı. Konuttan çıkıp kaçan Fayda, yaklaşık 100 metre sonra yere yığıldı. Hastaneye kaldırılan Fayda, kurtarılamadı.

Mahpus istemiyle dava açıldı

Murat Yarar’ın hırsızlık kabahatinden sabıkasının olduğu belirlendi. Tutuklanan Osman Karatoprak hakkında ‘Haksız tahrik altında taammüden adam öldürmek’ kabahatinden 12 yıldan 18 yıla kadar mahpus cezası istemiyle dava açıldı.

“Elimdeki bıçağı da kalçasına savurdum”

Kocaeli 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün Osman Karatoprak’ın yargılanmasına başlandı. Duruşma salonunda tutuklu sanık Osman Karatoprak, hayatını kaybeden Murat Fayda’nın ailesi ve avukatlar hazır bulundu.

İddianamenin okunmasının akabinde savunması için kelam verilen sanık Osman Karatoprak, “Sabah kalkıp odada kahvaltı yapmaya başladım. Dışarıdan odun kırma sesine benzeri bir ses duydum. Lakin pek önemsemedim. Kahvaltıdan sonra sofrayı toplamak için tava ve bıçağı elime alarak kalktım. Lakin yatak odasından ses gelince oraya yöneldim. Orada bir kişinin pantolonu sıyrılmış halde idrarını yaptığını gördüm. ‘Ne yapıyorsun?’ diyerek reaksiyon gösterdim. Bu sırada üzerime atladı ve ortamızda arbede yaşandı. Elinden kurtulmak için elimdeki tavayı omzuna, öteki elimdeki bıçağı da kalçasına savurdum. Bu olaydan sonra konuttan kaçtı. Ben de peşinden koştum” dedi.

“İstemeden de olsa birini hayattan kopardım”

Fayda süratli koştuğu için yetişemediğini söyleyen Karatoprak, “Yetişemeyince dönüp, olayı sokakta market işleten dedeme anlatarak polise haber vermesini söyledim. Şahsı kovalarken eşofmanla ve yalın ayak sokağa çıkmıştım. Bu sebeple üzerimi giyinmek için tekrar konuta döndüm. Giyinip çıktıktan sonra sokakta bir kalabalık olduğunu ve maktulün yerde yattığını gördüm. Ben o vakte kadar yaralandığını bilmiyordum. Karnına gerçek atılım yapmadım. Karnından yaralandığını sonradan öğrendim. Keşke bu türlü olmasaydı. İstemeden de olsa birini hayattan kopardım. Pişmanım ve üzgünüm. Maktulü tanımıyorum. Ortamızda da bir hasımlık yoktu” diye konuştu.

Odada bulunan sıvı, idrar değil

Savcı, isimli tıp tarafından hazırlanan inceleme raporunu okudu. Raporda, sanığın konutunun yatak odasından alınan sıvı örneğinin idrar olmadığı ve Murat Fayda’nın DNA’sı ile eşleşme sağlanamadığı bilgisini söyledi.

“Neden harabe üzere bir yere hırsızlığa gitsin”

Daha sonra kelam alan Murat Fayda’nın babası Ekrem Fayda, “Oğlumun tertipli bir işi ve 6 bin TL maaşı vardı. Neden harabe üzere bir yere hırsızlığa gitsin? Benim oğlum o denli bir şey yapmaz. Ben sanığı tanımam. Lakin dedesini ve amcalarını tanırım. Sanığın ailesi beni arayarak konuşmak istedi. ‘Anlaşalım’ dediler. Lakin ben kabul etmedim. Sanıktan şikayetçiyim” dedi.

“Bir cani üzere oğluma saldırmış ve parçalamışlar”

Yarar’ın annesi Fikriye Fayda ise, “Benim oğlum asla oraya hırsızlık için gitmez. Oraya kendi isteğiyle gittiğini değil, şahıslar tarafından çağırıldığını düşünüyoruz. Oğlumun öldürenlerin birden fazla kişi olduğunu düşünüyorum. Bir cani üzere oğluma saldırmış ve parçalamışlar. O harabe konutta çalınacak ne var ki? Olay sonrasında oğlumun eşyaları bize getirildi. Lakin içinde telefonu yoktu. Hala oğlumun telefonu kayıp. Kendi telefonlarımızdan oğlumun toplumsal medya hesaplarını denetim ettiğimizde birtakım paylaşımların silindiğini gördük. O telefonun birinin elinde olduğunu ve o şahıs tarafından bu paylaşımların silindiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

“Evimde ne arıyorsun’ diye bağırdığını duydum”

Duruşmada şahit olarak dinlenen Osman Karatoprak’ın komşusu H.Y., “Ben sanığın üst komşusuyum. Olay günü evimdeydim. Osman’ın, ‘Sen kimsin? Konutumda ne arıyorsun?’ diye bağırdığını duydum. Sonrasında 15 dakika kadar patırtılar geldi. Akabinde Osman’ı pijama ile dışarıda gördüm” dedi.

Duruşma ertelendi

Tarafları dinleyen mahkeme heyeti, Osman Karatoprak’ın kullandığı telefon numaralarına dair kayıtların belgeye eklenmesi ve yatak odasında bulunan sıvının Karatoprak’ın DNA’sı ile karşılaştırılması emeliyle, Osman Karatoprak’ın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 8 Eylül’e erteledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.