İsveç Başbakanı, milletvekillerinin PKK bayrağı ile poz vermesini kınadı

Posted by

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, ülkesinde sol parti milletvekillerinin terör örgütü PKK bayrağı ile poz vermesini kınadı.

İsveç’in resmi haber ajansı TT’ye konuşan Andersson, “PKK yalnızca İsveç’te değil AB ülkelerinde de terör örgütleri listesinde. Bu bayrakla poz vermek çok derecede uygunsuz.” dedi.

Dışişleri Bakanı Ann Linde, ise PKK bayraklarıyla poz veren Sol Parti milletvekillerine reaksiyon gösterdi. Linde, Twitter hesabından Adalet ve İçişleri Bakanı Morgan Johansson’u da etkileyerek, ”Bu katiyetle kabul edilemez, PKK, 1984 yılında Olof Palme hükümeti tarafından terörist örgüt ilan edilen ve birçok temizin canına kıyarak vicdanları yaralayan bir örgüttür. Sol parti PKK hareketini derhal bırakmalıdır.” tabirlerini kullandı

Euronews’ta yer alan habere nazaran Türkiye, Madrid doruğu öncesi terör örgütü PKK’ya karşı gayret etmemesi ve savunma sanayi alanındaki yasakları kaldırmaması halinde İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliklerini veto edeceği açıklamasını yapmıştı.

Geçen haftaki tepe öncesi üç ülke, ortak bir memorandum yayınlamış ve burada İsveç ve Finlandiya PKK ile uğraş edeceği vaadinde bulunmuştu.

İsveç’in Gotland Adası’nda Sol Parti’nin dünkü yaz kampında Sol Parti milletvekilleri Daniel Riazat, Momodou Malcolm Jallow ve Lorena Delgado Varas, PKK ve YPG bayraklarıyla poz vermişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.