İstanbul’da ayçiçeği tarlalarına ‘çayır tırtılı’ istilası

Posted by

Çatalca’daki ayçiçeği tarlaları da ‘çayır tırtılı’ istilasından ziyan gördü. Tırtıllar çiftçilerin traktörlerini bile sardı. Yeşil yapraklarını yiyerek ayçiçeğin gelişimini engelleyen çayır tırtılları, tarlalara kıymetli ölçüde ziyan verdi. Tarım Vilayet Müdürlüğü grupları istilacı tırtıl çeşidiyle havadan ilaçlama yaparak gayret etti.

Çatalca Nakkaş Mahallesi’nde yaklaşık 20 gün evvel ayçiçeği tarlaları etrafında kelebek sayısının arttığı gözlendi. Sayıları epey fazla olan tırtıllar, tarlalarda büyük tahribat yarattı. Hatta binlerce tırtılın sardığı traktörler görünmez hale geldi.

Tırtılların, yeşil yapraklarını yediği ayçiçeklerin gelişimini engellediği belirtildi. Tarım Vilayet Müdürlüğü takımlarının havadan, çiftçilerin ise traktörlerle ilaçlama yaparak tırtıllarla uğraş ettiği bildirildi. Çayır tırtılları nedeniyle kimi tarlalarda birden fazla ayçiçeğin ziyan gördüğü, çiçek vermediği gözlendi.

“25-30 YIL EVVEL DE BU KELEBEK GELMİŞTİ”

Nakkaş Mahallesi Muhtarı Zafer Öztürk, “Çayır tırtılı bölgemize 25-30 yıl evvel kelebek olarak gelmişti. Yeniden larvasını bırakıp eserlere ziyan vermişti. Artık de birebiri oldu. Büyük bir hasar verdi tarlalara. Sayıları epey fazlaydı. Yoldan oluk oluk geçiyorlardı. Bu tırtıl yaprağı yediği için, Ayçiçek adedini besleyemiyor” dedi.

“KELEBEKLERİ GÖRDÜK, İHTAR YAPILMADI” 

Öztürk 20 gün evvel çok sayıda kelebek gördüklerini fakat, ikaz yapılmadığını söz ederek, “Biz yere girdik ve gördük ki ayçiçeklerini bir gecede yemişler. Bu tarladan 30 ton mal alacaksam, 9 tonu ziyan gördü. Yani yüzde 30 oranında ziyanımız var. Bu tarladan karımız 8-9 ton olacaktı, onu da götürdü aslında. Kendi imkanlarımızla, traktörle girdik tarlaya ilaçlama yaptık. Yetkililere haber verdik. Drone göndereceğiz ilaçlama yapacak dediler. Bir gün geldi drone, aşağı üst 100 dönümlük ilaçlama yaptı. Bir daha da gelmedi. Biz traktörle girip ilaçladık, çiğnedik ayçiçeklerini, yani oradan da bir ziyanımız var” diye konuştu. (DHA)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.