İmamoğlu’ndan Bahçeli’ye ‘Türk Ocakları’ göndermesi

Posted by

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, İBB ile İslam Sempozyumu düzenleyen Türk Ocakları İstanbul Şubesi’nin vazifeden alınmasına reaksiyon gösterdi. MHP başkanı Bahçeli’nin sempozyumun açılışına katılan CHP başkanı Kılıçdaroğlu’na yönelik açıklamalarına da atıf yapan İmamoğlu, “ Sayın  Kılıçdaroğlu’nun Türk Ocağı’na gösterdiği hassasiyetin ben şahidiyim. O hassasiyeti bir diğer genel lider gösterse Türk Ocağı bugün çok daha rahat, çok daha huzurlu yerlerde olurdu” dedi.

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, Toplumsal Hizmetler Daire Başkanlığı, Bağımlılıkla Gayret ve Rehabilitasyon Şube Müdürlüğü’nün mart ayında Bağcılar’da açtığı Toplumsal Ahenk Takviye Merkezi’nde incelemelerde bulundu, gazetecilerin gündeme ait sorularını yanıtladı.

İmamoğlu’na İBB ile Türk Ocakları İstanbul Şubesi’nin ortaklaşa düzenlediği ve açılışına CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu’nun katıldığı “İslam Sempozyumu” nedeniyle Türk Ocakları Genel Merkezi’nin İstanbul şube idaresini misyondan alması ve MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli’nin reaksiyonu soruldu.

“KİMSE SAVCILIĞA KALKMASIN”

İmamoğlu, şöyle konuştu:

*Üzüntüyle takip ettim. Kimi kurumlar vardır, topluma mal olmuştur. Toplumun farklı bölümleriyle bağ kurmuştur. Ve uzun yıllar süren bir hizmet alanı olan bu cins sivil toplum kuruluşlarının varlığından kimin, ne vakit haber aldığını ya da nasıl iş birliğinde olduğunu bazen kimse bilemez.

*Örneğin 110 yıllık Türk Ocağı ile benim de bir bağım olmuş olabilir. Benim de yakınlarımın geçmişte içinde olduğu bir  ortam olabilir.

*Olabilir derken tahminen elbette konuşmuyorum, ileti veriyorum buradan. Ve hasebiyle benim ruhumda da saygın bir yeri  vardır, olabilir.

*O bağlamda kimse bulunduğu koltuk üzerinden yargıçlığa, savcılığa kalkmasın. İnsanları yargılamaya kalkmasın.

*Bu tıp kurum ve kuruluşlar hele hele ismi Türk Ocağı olduğu bir yerde, o iki kıymetli kavramı taşıdığı bir yerde, bu ülkenin sonları dahilinde her yerde hizmet etmelidir. Herkese sesini duyurmalıdır.

*Bizim üzere kurumlar ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak bu çeşit saygın sivil toplum kuruluşlarına hizmet ederler, dayanak  olurlar, ortam sağlarlar ve orada gelirler bu çalışmalarını yürütürler.  Yapılan iş ve süreç bu türlü bir süreç.

“6 SENE SONRA MI UYANDILAR?”

Aynı sempozyumun 2016 yılında da CHP’li Kartal Belediye işbirliği ile düzenlendiğini hatırlatan İmamoğlu, şu sözleri kullandı:

*Yani 6 sene sonra mı uyandı sanki diye düşünüyorum. Siyasi konjonktürün ya da siyasi telaffuzların tesiri altında mı kalındı diye sanki düşünüyorum.

*Benim Türk Ocağı’na faydalarım olmuştur. Kimse bunu bilemez. Tahminen farkındadırlar, değillerdir, merkezine de faydalarım olmuştur.

*İstanbul üzere öbür yerlere de faydalarım olmuştur. Yarın da olacaktır. Yani bu kararın altında ezilirler. Ezildiler de aslında. Bence ezildiler, sesleri bile çıkamayacak bu saatten sonra.

*Yaptıkları süreçle ilgili atılım bile yapmamaları lazım. Kendilerine bir çeki nizam vermeleri lazım diye düşünüyorum. Bu bağlamda siyasetin tesiri altında kalmasınlar.

“KILIÇDAROĞLU’NUN GÖSTERDİĞİ HASSASİYETİN ŞAHİDİYİM”

*CHP Genel Lideri Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun Türk Ocağı’na  gösterdiği hassasiyetin ben şahidiyim.

*Bir öteki genel lider gösterse Türk Ocağı bugün çok daha rahat, çok daha huzurlu yerlerde olurdu. Bakın benim genel liderim çok hassasiyet göstererek; ‘katkı sunulması gereken sivil toplum kuruluşlarından, iş birliği yapılması gereken sivil toplum kuruluşlarından biridir’ diyen bir beşere dönük bu formda bir ortam.

*Yani orada güya yalnızca vilayet liderine  kıvrak bir tarifle ileti verilen bir durummuş gibi…Hani kimse bizi  kandıracak durumda değil. Orada bu işin sahibi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığıdır. Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu orada mesken sahibidir.

*Saygıdeğer genel liderim Kemal Kılıçdaroğlu orada bu sürecin dayanak olanı, motive edenidir.

*Dolayısıyla öbürleri de konuklardır. Bu süreçleri değerlendirirken, karar verirken bunlara dikkatli olacaklar ve hassas davranacaklar. Süreci yakinen takip ediyorum.

*Ama bir baksınlar; Ekrem İmamoğlu sanki Türk Ocağı’na öteki vakitlerde, öbür tarihlerinde badirede oldukları vakitler yanlarında olmuş mu, olmamış mı?

*Olduğu vakit sanki ne düşündüler? Bu kararı alırken ne düşündüler? Ben onlara soru soruyorum yalnızca. Bu kadar söyleyeceğim. Istırapla karşılıyorum. Umarım yanlış karardan geri adım atarlar süratlice.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.