HKP’den, tabipleri maksat alan İmam Ahmet Gür hakkında cürüm duyurusu: ‘Açığa alınması yetmez’

Posted by

Konya Kent Hastanesi’nde vazifesi başında katledilen Dr. Ekrem Karakaya’nın akabinde, tabipler 2 günlük iş bırakma hareketine giderken; Konya Kayalar Mescidi imamı Ahmet Gür cuma hutbesinde tabipleri maksat almıştı.

Kamuoyunun reaksiyonu sonucunda hakkında soruşturma başlatılan imam Ahmet Gür açığa alınmıştı.

İMAM GÜR’E 4 SUÇLAMA YÖNELTİLDİ

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) avukatları, Kayalar Mescidi imam Ahmet Gür hakkında, “suç işlemeye tahrik”, “suçu ve hatalıyı övme”, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik yahut aşağılama”, “kanunlara uymamaya tahrik” cürümlerini işlediğini belirterek Konya Cumhuriyet Başsavcılığı’na hata duyurusunda bulundu.

ATATÜRK’ÜN KELAMI HATIRLATILDI

HKP avukatları tarafından Başsavcılığa verilen dilekçede şu sözlere yer verildi:

“Maalesef ki çok hasta olduğu bir vakitte, Türk hekimlerine olan inancını gösteren, dünyada alabileceğini düşündüğü en yeterli tıp tedavisinin Türk tabiplerinin elinden olacağını belirten ve ‘Beni Türk tabiplerine emanet edin’ diyen Mustafa Kemal Atatürk periyodundan, ‘giderlerse gitsinler’ diyerek hekimlere hakaret etmekten çekinmeyenlerin olduğu bir periyoda geçmiş bulunmaktayız.”

“İMAM KAMU BARIŞINI TEHDİT ETMİŞTİR”

“Sağlık çalışanlarını ve tabipleri itibarsızlaştırmaya yönelik saldırgan siyasetler yetmezmiş üzere, bir de 06.07.2022 tarihinde katledilen Uzm. Dr. Ekrem Karakaya’nın vefatının üzerine Konya Kayalar Mescidi imamı Ahmet Gür’ün verdiği hutbe, katilleri cesaretlendirerek sıhhat işçilerinin her gün karşı karşıya geldikleri kelamlı ve fizikî şiddeti daha da tetiklemiş ve kamu barışını tehdit etmiştir.”

“KIŞKIRTMALARIN ÖNÜNE GEÇİLMELİ, TEDBİR ALINMALI”

“Bu tıp kışkırtmaların önüne geçilmez, tedbir alınmaz, hata duyurumuzun ilgili TCK husus kararları doğrultusunda saldırganlar cezai yaptırımlara tabi tutulmazlar ise sıhhat işçilerimizin can güvenlikleri kalmayacak, gerilimli bir ortamda hizmet vermek durumunda kalacaklardır. İşte en son Adana’da meydana gelen sıhhat işçilerine yönelik atak, bu cins atakların devam edeceğinin, olağanlaşacağının göstergesidir.”

HKP avukatları İmam Ahmet Gür hakkında soruşturma ve ardından kamu davası açılması talep etti.

“DOKTORLARIMIZA DÜŞMANLIK BESLİYORLAR”

Suç duyurusuna ait HKP MYK Üyesi Adnan Okur açıklama yaptı.

Okur, “Laik Cumhuriyet’i yıkarak ülkeyi adım adım ortaçağ karanlığına hakikat her gün biraz daha sürükleyen AKP’giller, tabiatları gereği düşünen, sorgulayan, zihinlerini işleten, akıllarını kullanan, hekimlerimize, öğretmenlerimize, bilim insanlarımıza, aydınlarımıza karşı onulmaz bir düşmanlık besliyorlar. Bu sebeple insanlarımızı, baştan silahsızlandırmak, bilgisiz bırakmak için canhıraş bir uğraş içerisindedirler” dedi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hekimleri gaye alan, ‘Açık konuşuyorum; varsın gidiyorlarsa gitsinler’ açıklamasını ve Konya Kayalar Cami İmamı Ahmet Gür’ün kelamlarını hatırlatan Okur, “Bu telaffuzlar AKP’giller’in ve Tayyip Erdoğan’ın sıhhat işçilerimizi, hekimlerimizi itibarsızlaştırmaya yönelik siyasetlerinin sonucudur” sözlerini kullandı.

“İMAMIN AÇIĞA ALINMASI YETMEZ, YARGILANMASI DA GEREKİR”

Okur açıklamasının devamında şöyle konuştu:

“Halkın Kurtuluş Partisi olarak bu söyleme karşı kayıtsız kalamazdık. Konya Kayalar Mescidi İmamı Ahmet Gür hakkında hata duyurusunda bulunduk. İmam Ahmet Gür’e karşı yansılar büyüyünce açığa alınmış. Hayır, bu yetmez. Bu İmam TCK unsurlarına nazaran yargılanıp, cezalandırılmalıdır. Eninde sonunda bu imam da bu ülkede bütün bedelleri çürüten AKP’giller üzere yargılanıp, cezalandırılacaklar. Bu sondan kaçamayacaklar.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.