Gaziantep eski günlerine döndü

İHA

Depremlerden etkilenen Gaziantep’te hayatın normale dönmesiyle birlikte yerli ve yabancı turist yoğunluğu yaşandı.

Gaziantep’in tarihi mekanlarında ve çarşılarında alışveriş yaparak tarihi yerleri gezen turistler esnafın yüzünü güldürdü.

Gastronomi şehri olan Gaziantep’te depremden sonra oteller hasar almadı.

“Çarşı cıvıl cıvıl”

Otel ve konaklama yerlerinin güvenilir olmasıyla yerli ve yabancı turistlerin gelmeye başladığını belirten Tur Rehberi Mehmet Severoğlu, şunları söyledi:

Deprem sonrasında bölgemize olan ilgi biraz azalsa da kesilmedi. Özellikle de şu günlerde depremin yaralarını sarmaya başladığımız andan itibaren Gaziantep’te yoğun bir misafir trafiğini görüyoruz. Baktığımız zaman çarşı cıvıl cıvıl hareketli. Tabii depremin ilk günlerinde insanlar doğal olarak turizm hareketlerine ara vermişlerdi. Nisan ve Mayıs ayıyla birlikte rezervasyonlar başladı ve bölgede turizm yoğunluğu arttı. Zaten Gaziantep güvenli bir kent. Oteller olsun, konaklama merkezleri olsun oldukça güvenli. Depremden merkez hasar almadı. Otellerimiz de güvenli, otellerde yer yok, yer bulma zorluğu yaşıyoruz. Bütün insanlarımızı, bütün dostlarımızı Gaziantep’e gezmeye bekliyoruz. Normalleşme adına bunun da olması gerektiğini düşünüyorum.

“Turizmin devam etmesi gerekiyor”

Gaziantep’in bölge açısından büyük bir önem taşıdığını söyleyen Severoğlu, şu ifadeleri kullandı:

Depremde hasar alan yerler Gaziantep’in ilçeleri Nurdağı ve İslahiye. Merkezde yıkılan bina sayısı çok az. Parmakla sayılacak kadar az. Bunun yanı sıra yabancı misafirlerimiz ve basın mensupları da gördü. Oteller gayet güvenli, gastronomimiz ayakta duruyor ve bu bölgenin desteklenmesi için turizmin devam etmesi gerekiyor. Bu sadece Gaziantep’e ait turizm değil, bölgeye hakim bir kent olduğu için Gaziantep’in yaşaması demek bölgedeki diğer kentlerinde yaşaması anlamına gelir. Biz Mayıs ayıyla birlikte sezonu açıyoruz. Bayram sonrasında oldukça yoğun bir şekilde yabancı olsun yerli olsun misafir trafiği bekliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir