Futbol akademisinde hedef dünya devleri

Posted by

Fethiyespor’un oluşturduğu futbol akademisinde hedef altyapıdan yetiştirilen çocukların Türk ve dünya futbol piyasasına kazandırılması.

1933 Yılında kurulan ve 89 yıllık geçmişiyle birçok başarıya imza atan Fethiyespor Futbol Akademisi’nde yüzlerce çocuk Türk futboluna kazandırılmak için adeta kampa alındı ve 209 çocuk topbaşı yaptı. 6 ile 12 yaş arası çocuklar, günde 1 saat 15 dakika süren antrenmanlarla futbola başlatılıyor.

BAŞKAN ESAT BAKIRCI ODATV’YE ANLATTI:

“BU SAHALAR BİZE YETMEZ”

Fethiyespor’a yaklaşık 40 yıl futbolcu, yönetici ve başkan olarak hizmetlerde bulunan Esat Bakırcı, Odatv’ye futbol akademisi gerçeğini anlattı.

Futbol endüstrisinin dünyada akıl almaz boyutlara ulaştığını ifade eden Bakırcı şöyle konuştu:

“Futbol akademisi eğitim aynı zamanda bilinçli sporcu yetiştirmek demek. Yetenekli yüzlerce çocuğumuzu altyapıya aldık. Dünya futbol piyasasına, liglerimize ve aynı zamanda Milli takımımıza futbolcu göndermek en büyük hedeflerimiz arasında. Burada kayıtlı 200’ün üzerinde çocuğumuz var. Yeter ki inanalım. Fethiyespor bizim aşkımız. Bu çocuklar geleceğimiz. Bizim idealimiz çocuklarımızı yeşil sahalara çekmek, başlangıcını yapmıştık ama artık hedefi büyüttük. Esnaf Hastanemizin verdiği destek ile birlikte çocuklarımızı futbola kazandırmak istiyoruz. İnanıyorum bu desteklerle iyi bir nesil yetiştireceğiz” Taraftarlarımız ile birlikte el ele verdiğimiz sürece de başaramayacağımız hiçbir şey yok. Çocuklarımız ve aileler bu işe emek veriyor. Bu benim için yapılan yollardan ve diğer işlerden daha önemli. Çocuklarımıza destek verelim zaten gerisi kendiliğinden gelir. Her iş gelir geçer. Ama önce çocuklarımızı ve futbolumuzu kurtaralım. Biz bu bilinçle gidersek bu sahalar bize yetmez”

KULÜPLERİN ÇOĞU BORÇ BATAĞINDA

Fethiyespor Kulübü Başkan Vekilleri Osman Yiğit ve Halil Uran ise futbol akademisiyle dünya çapında futbolcular yetişeceği görüşünde birleştiler. Başkan Vekili Osman Yiğit, “Hedef Barcelona, City, Real Madrid olmak değil. Onlara futbolcu ihraç etmek. Barcelona maddi nedenlerden Messi’yi kaybetti. Gerek süper lig, gerek dünya devlerinin maddi durumu ortada. Çoğu borç batağında. Ülkemizde olduğu gibi dünya devleri de altyapıdan futbolcu çıkaramıyor. Hedefimiz onlar gibi çılgın fiyatlara futbolcu almak değil. O fiyatlara futbolcu ihraç etmek bunun için kolları sıvadık. Çok tecrübeli hocalar eşliğinde burada yetişecekler” diye konuştu.

ÇOCUKLARIN BESLENME VE GELİŞİMİ TAKİP EDİLECEK

Fethiyespor Basın Sözcüsü Nurkaya Gündoğdu, gelinen noktanın gurur verici olduğunu belirterek, “Lokman Hekim Esnaf Hastanesi’nin büyük desteğiyle aynı dönemde sportif amaçlı yapılacak olan işlerin dışında da o çocukların beslenmesi geliştirilmesi, gerçek sporcu birey olarak yetiştirilmesiyle ilgili beslenmelerine kadar önem vereceklerini bizde biliyoruz. Şu andaki profesyonel takımın kullandığı kulüp binasını ve alttaki ofislerimizi tamamını altyapıya bırakacağız. Altyapı ayrı bir tesis kazanmış olacak. Tabii ki oranın boyası, badanası, iyileştirilmesiyle ilgili bir çalışma olacak. Onun da rakamını artık göç yolda düzelirmiş mantığıyla beraber göreceğiz. Yani bu toplam 8 milyon TL ve üstü bir rakam bana göre çok daha üstü olacak” ifadelerine yer verdi.

“TÜRK FUTBOLUNA DEĞER KATACAK”

Ferhiyespor U 14 Teknik Sorumlusu Fatih Genç, futbol akademisinde yetiştirdikleri çocuklar hakkında “Toplamda 209 kayıtlı çocuğumuz var. Grup sayılarımız ise kaleci grubunu ayrı olarak çalıştırdığımız zaman grup sayılarımız da maksimum 20’şer kişilik. Yaş aralığımız ise 2009 ve 2016 arası. Aynı anda 1 saat 15 dakika antrenman yapıyoruz. 4 hoca aynı anda 2 grup halinde yaptığımızda ise 1 günde 8 grup çıkartıyoruz. Sayı artması halinde ise 10 gruba çıkarmayı planlıyoruz. Türk futboluna değerler katacağımıza inanıyoruz” dedi.

Murat Sökdü

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.