Fırına dayanak vermeyin fakire ekmek verin

Posted by

Dar gelirlilerin ucuz ekmek alabilmesi için TMO’nun fırınlara sağladığı ucuz un takviyesinin, zenginlere gittiği ortaya çıktı. Tohum Platformu Kurucusu Mine Ataman, fakire direkt parasız ekmek verilmesi gerektiğini söyledi.

Dar gelirli vatandaşların ucuz ekmek alabilmesi için Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) üzerinden fırınlara sağlanan ucuz un takviyesinin, zenginlere gittiği ortaya çıktı. Tohum Platformu Kurucusu Mine Ataman, devlet dayanaklı ucuz ekmeğin yarısını gereksinim sahiplerinin, kalanını da hiçbir dayanağa muhtaçlığı bulunmayan orta ve üst gelir kümelerinin tükettiğini söyledi.

UCUZ DEĞİL ÜCRETSİZ EKMEK

Ataman, kamu kaynağının gerçek fakirlere ulaşabilmesi için fırınlara ucuz un yerine fakire direkt parasız ekmek veren modele geçilmesini istedi.

Ataman, fırınların devlet dayanağıyla aldıkları ucuz undan 200 gramlık ucuz somun ekmeği ürettiklerini belirtti. Türkiye’de günde yaklaşık 100 milyon ekmek üretildiğini kaydeden Ataman, “Bunun 60 milyonu olağan beyaz ekmek. Beyaz ekmek yalnızca geliri düşük olanların yediği bir ekmek değil. Somun ekmeğini zengin-fakir herkes yiyor. Hasebiyle devletin ekmeğe sağladığı dayanağın yarısı, hiç muhtaçlıkları ve talepleri olmadığı halde zenginlere gidiyor. Üstelik ucuz unun somun dışında öteki değerli ekmeklerde kullanılıp kullanılmadığı da denetim edilemiyor” dedi.

FIRINCILAR DA ŞİKAYETÇİ

Ataman, zengin-fakir herkese ucuz ekmek vermek yerine, tıpkı kaynakla gelir durumu uygun olmayan gerçek gereksinim sahiplerine ekmeğin parasız verilebileceğini söyledi. Mevcut uygulamadan fırıncıların da mutlu olmadığını belirten Ataman, “Fırıncılar, ‘Ekmek fiyatları özgür bırakılsın, geliri düşük hanelere biz de bedelsiz ekmek vermeye razıyız’ diyor. Fırıncılar, zenginin ekmeğinin finanse edilmesi yüzünden ekmeği gerçek maliyetlerle satamadıklarından yakınıyorlar” açıklaması da yaptı.

Mine Ataman

Ekmeğin maliyeti 4.5 TL

Tohum Platformu Kurucusu Mine Ataman, daha evvel 50 kiloluk unu 260 liradan fırınlara satmaları karşılığında un sanayicilerine tonu 3 bin 600 liradan buğday verildiğini hatırlattı. Artık ise buğdayın tonu 4 bin 500 liradan verilen endüstricinin bir çuval unu 325 liradan satmasının istendiğini söyleyen Ataman, “Bu, çuval başına 65 lira artırım demek. Nakliye ile birlikte maliyet 350 lira. Bugün 200 gramlık ekmeğin maliyeti 4.5 liraya ulaştı ve maalesef her gün daha da artıyor” diye konuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.