Çok fazla gargara yapıyorsanız dikkat! Dişlerin sararmasına neden olan en yaygın kusurlar…

Posted by

Diş minesinin doğal rengi beyazdır, lakin bu mine vakitle aşınır ve o kadar ince hale gelir ki, aslında diş kemiği olan dentin ismi verilen dişin bir sonraki katmanı görünmeye başlar.

Bu katman sarımsı bir renge sahip olduğu için dişlerinizin makus görünmesine ve sıhhate ziyanlı hale gelmesine neden olur. Lakin dişlerin sararmasının tek nedeni dişlerdeki mine kaybı değildir. Birçok yaygın kusur dişlerin sararmasına neden olur. Sarımsı renk dış nedenelrden ötürü da olabilir. Dişlerde biriken ve vakitle daha sarı bir ton veren renkli moleküllerin varlığı nedeniyle dişler sararabilir.

İşte dişlerin sararmasına neden olan en yaygın yanlışlar:

Çok fazla gargara yapmak

Dişlerinizin en büyük düşmanı ağız kuruluğudur. Bu kuruluk, ağız boşluğunda nötr pH’ı koruyan enzimler ve minerallerden oluşan tükürük ile önlenir. Kâfi pH olmadığında ağız asidik hale gelir ve dişlerinizin sıhhati için bu tehlikelidir.

Bu durumun ana suçlularından biri, çoklukla diş minesine ve ağız boşluğunun doğal florasına ziyan veren gargaraların çok kullanımıdır. Çok fazla gargara yapmak yerine dişlerinizi daha sık fırçalamak daha uygundur.

Asitli yiyecek ve içecekler

Dişlerinizin beyazlığını yalnızca ağız boşluğundaki asit değil, birebir vakitte tüketilen asitler de tesirler. Asit çabucak hemen her meyvede, bilhassa turunçgillerde bulunur, bu nedenle çok fazla narenciye tüketirseniz dişlerinizin rengi sarımsı olabilir.

Asit diş minesine karşı ziyanlıdır, vakitle diş minesini aşındırır ve dişlerinizin sarımsı bir renk almasına neden olur. Bu nedenle hem sirke ve turunçgillerde bulunan doğal asitlere hem de asitli içeceklere dikkat edin.

Kahve

Tüm gün kahve içerseniz dişleriniz sarımsı bir renk alır. Bilhassa bütün gün yavaş yavaş kahve içmek, dişlerinize kahvenin tesirlerinden kurtulması için müddet tanımaz.

Çok ölçüde kahve içiyorsanız, dişlerinizi sistemli olarak fırçalayın ve ağzınızı kesinlikle çalkalayın.

Sigara

Sigarada bulunan kimyasallar diş minesi üzerinde çok ziyanlı bir tesire sahiptir ve ne kadar uzun mühlet sigara içerseniz, dişlerinizdeki hasar o kadar görünür olur.

Sigaralar, diş minesini tahrip eden ve ekseriyetle ağız sıhhatini olumsuz istikamette etkileyen binden fazla kimyasal bileşik içerir. Bu nedenle yıllarca sigara içenlerin dişleri sarıdır.

Kötü ağız hijyeni

Hijyen her şeyden evvel gelmeli. Yanlışsız ağız hijyeni ile birçok şeyi önleyebilirsiniz ve dişlerin sararması da bunlardan biridir.

Doğru fırçalama ile dişlerinizin sarımsı tonunu kıymetli ölçüde azaltabilirsiniz. Gerçek fırçayı seçmek ve beyazlığı korumanıza yardımcı olacak hakikat diş macununu tercih etmek de kıymetlidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.