Çin’den ABD’ye tehdit: Ateşle oynayan kendini yakar

Posted by

ABD Lideri Joe Biden ile Çinli mevkidaşı Şi Cinping’in 2 saat 17 dakikalık görüşmesi sona erdi. Görüşmede ABD’yi açık açık tehdit eden Çin, Tayvan konusunda ABD’yi uyararak “Ateşle oynayan kendini yakar.” sözlerini kullandı.

Beşinci kere telefonda görüşen Biden ve Xi’nin görüşmesi 2 saatten fazla sürdü. Beyaz Saray, görüşmenin lokal saatle sabah 08.33’te başladığını ve 10.50’de sona erdiğini aktardı.

BİDEN: ABD’NİN SİYASETİ DEĞİŞMEDİ

Açıklamada, Tayvan konusunda Lider Biden’ın ABD siyasetinin değişmediğini, ABD’nin statükoyu değiştirmeye yahut Tayvan Boğazı’ndaki barış ve istikrarı baltalamaya yönelik tek taraflı eforlara şiddetle karşı çıktığını vurguladığı belirtildi.

“ATEŞLE OYNAYAN KENDİNİ YAKAR”

Çin Devlet Lideri Şi, Biden ile yaptığı telefon görüşmesinde, Tayvan konusunda yabancı müdahalesinin kabul edilmeyeceğini belirterek, “Ateşle oynayan kendini yakar.” dedi.

ABD’DEN TAYVAN ZİYARETİ KRİZİ

ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin Çin’in üzerinde hak tez ettiği Tayvan’a olası ziyaretiyle ilgili tasaların artması üzerine Çin bu hususta sert cevap vermişti.

Pelosi’nin ABD’den gayriresmi savunma dayanağı alan fakat Çin’in kendi topraklarının bir kesimi olarak gördüğü Tayvan’a ziyareti durumunda Çin bu türlü bir geziyi bir provokasyon olarak göreceğini söyledi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, “ABD kendi yolunda gitmekte ve Çin’e meydan okumakta ısrar ederse katiyetle güçlü reaksiyonlarla karşılaşacaktır” demişti.

Pelosi, Tayvan’a seyahat ederse en son 1997’de o vaktin ABD Temsilciler Meclisi Lideri Newt Gingrich tarafından ziyaret edilen Tayvan’a seyahat eden en üst seviye ABD yetkilisi olacak. Biden, geçen hafta yaptığı bir açıklamada ise ABD yetkililerinin şu anda Tayvan’ı ziyaret etmesinin “iyi bir fikir olmadığını” söylemişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.