CHP’li Erbay: Uçak ve helikopterleri yangın Saray’a yaklaşınca gördük

Posted by

Muğla’nın Marmaris ilçesinde devam eden orman yangınına ait basın açıklaması yapan CHP Muğla Milletvekili Av. Burak Erbay, “Ormanlar yanarken görmediğimiz uçak ve helikopterleri yangın Saray’a yaklaşınca gördük” dedi. Orman Genel Müdürlüğü’nün yangınlara müdahale için ayrılan bütçesinin düşürüldüğünü belirten Erbay, evvelden alınması gereken önlemleri şöyle sıraladı: “Yangın söndürme filosunun kurulması, orman yollarının ve emniyet şeritlerinin açılması, yangın havuzlarının oluşturulması gerekiyordu. Kapsamlı bir planlama yapılması gerekiyordu.”

Yangının hala denetim altına alınamadığını belirten Erbay, “Geçen yıl yaşadığımız felaketten sonra tekraren söyledik lakin iktidar bizi dinlemedi. Ülkemizin yangın söndürme filosunun kurulması gerektiğini birçok defa söyledik lakin ikazlarımız dikkate alınmadı. İhtarlarımızın ne kadar haklı olduğunu Marmaris’te çıkan yangında bir kere daha gördük” sözlerini kullandı. Türkiye’de yalnızca tek bir noktada, Marmaris’te orman yangını olmasına karşın kâfi müdahalenin yapılamadığının altını çizen Erbay, “AKP iktidarı, geçen sene kâfi seviyede müdahale edilememesinin münasebeti olarak birçok vilayet ve ilçede büyük yangınlar olduğunu ileri sürüyordu. Lakin artık yalnızca Marmaris’te orman yangını var. Buna karşın kâfi müdahale yapılamıyor. AKP iktidarı yangınlar karşısında aciz kalmış durumdadır. Türkiye Cumhuriyeti’ni bu duruma düşürmeye kimsenin hakkı yoktur” dedi.

‘YANGININ DENETİM ALTINA ALINMASI KELAM KONUSU DEĞİL’

Bölgeye gelen bakanların yangının denetim altına alındığı istikametinde yaptığı açıklamaların gerçeği yansıtmadığını söz eden Erbay, şöyle konuştu:

“Yangının denetim altına alınması kelam konusu değil. Tam bilakis rüzgarın da tesiriyle yangın daha da yayıldı. Bakanlar yangın söndürme çalışmalarına katılan uçak ve helikopter sayıları ile ilgili çelişkili açıklamalar yapıyorlar. Lakin gerçek olan şu ki; yurttaşların konutları ve ormanlarımız yanarken ortada olmayan uçak ve helikopterler, yangın saraya yanlışsız ilerleyince ortaya çıktılar. Yangının başında hiç görmediğimiz Chinook tipi helikopterler, yangın saraya yaklaşınca ortaya çıktılar. Bakan açıklamasında, verilen sayıda uçak ve helikopterin birebir anda havada olmadığını, ikmal için hareket halinde olduğu söylüyor. Fakat yangın saraya yaklaştığında biz birçok helikopter ve uçağı tıpkı anda havada gördük. Dün orman yangını Okluk Koyu’nda bulunan Cumhurbaşkanı’nın yazlık sarayına gerçek yönelince bir anda hiç görmediğimiz kadar helikopter yangına müdahale etmeye başladı. Ülkenin ormanları için gösterilmeyen efor saray için gösterildi. Ülkenin ulusal bedeli olan ormanlarımız, saraylar kadar pahalı değilmiş. Bunu anladık.”

‘İKTİDAR TARAFINDAN BİR TÜRLÜ ANLAŞILAMADI’

Marmaris’te çıkan yangına erken müdahale edilemediğini söz eden Erbay şunları söyledi: “Orman yangınlarının ülkemizin bir gerçeği olduğu ve bu duruma hazırlıklı olunması gerektiği iktidar tarafından bir türlü anlaşılamadı. Evvelden önlem alınması gerekiyordu. Yangın söndürme filosunun kurulması, orman yollarının ve emniyet şeritlerinin açılması, yangın havuzlarının oluşturulması gerekiyordu. Kapsamlı bir planlama yapılması gerekiyordu. Fakat bu hazırlıkların hiçbiri yapılmadığını gördük. Orman Genel Müdürlüğü’nün yangınlara müdahale için ayrılan bütçesi düşürüldü. Bütçe bu tıp tedbirler için kullanılmak yerine saraylara, beşli çetelere ayrıldı. Bütün bunların sonucunda binlerce hektar ormanlık alanımız yok oldu. Ulusal kıymetimiz ormanımız yok oldu. Bugün rüzgarın daha da şiddetleneceği tarafında bilgiler geliyor. Şiddetli rüzgar başlamadan yangının bir an evvel söndürülmesini ümit ediyoruz.” (HABER MERKEZİ)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.