CHP’den ABD’nin F-16 kuralına reaksiyon

Posted by

CHP Genel Lider Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) F-16 kararına reaksiyon göstererek, ”ABD idaresi son NATO doruğunda de, kongrede de bunu destekleyeceğini açıkladı. Fakat daha Temsilciler Meclisi basamağında, Türkiye’ye F-16 satışını koşula bağladılar. Bu, devletimizin egemenlik haklarına alenen müdahaledir. Bunu kabul etmemiz mümkün değildir” dedi. 

CHP Merkez İdare Heyeti (MYK), Genel Lider Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında parti genel merkezinde toplandı. Bu sırada basın toplantısı düzenleyen Sözcü Faik Öztrak, “Uzun bir bayram tatili geçti. Lakin yakıcı meseleler tatil dinlemedi. Yoksul, fukara; ‘Bayram gelmiş neyime, kan damlar yüreğime’ demeye devam etti. Tam da bayram arifesinde, kredi derecelendirme kuruluşu FITCH, ülkemizin kredi notunu düşürdü. Kredi notumuz çöp düzeyine bir adım daha yaklaştı. Bayram biter bitmez, TÜİK, makyajlı işsizlik sayılarını açıkladı. İşsiz yurttaşlarımızın sayısı, 310 bin kişi artarak, Mayıs’ta 8 milyon 387 bin şahsa ulaşmış” dedi.

‘BUNU KABUL ETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİLDİR’

Öztrak, bayram tatilinde Amerikan Kongresi’nden can sıkıcı haberler geldiğini hatırlatarak, “ABD, Türkiye’yi üretim ortağı olduğu, 5’inci jenerasyon savaş uçağı F-35 projesinden çıkarmıştı. Akabinde ABD idaresinden, ‘Size 4’üncü kuşak F-16 verelim’ teklifi geldi. ABD idaresi son NATO doruğunda de, kongrede de bunu destekleyeceğini açıkladı. Lakin daha Temsilciler Meclisi kademesinde, Türkiye’ye F-16 satışını kurala bağladılar. Bu, devletimizin egemenlik haklarına alenen müdahaledir. Bunu kabul etmemiz mümkün değildir” diye konuştu.

‘FETÖ BORSALARINDA ZENGİNLER KORUNDU’

Öztrak, 15 Temmuz darbe teşebbüsünün üzerinden, 6 yıl geçtiğini hatırlatarak şunları söyledi:

“O karanlık gecede milletimiz, canını ortaya koyarak, devletini sokaklardan topladı. Tüm şehitlerimize bir defa daha, Allah’tan rahmet diliyoruz. Gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz. Hain darbe teşebbüsünü planlayan, darbeye teşebbüs eden, içinde yer alan, milletimize kurşun sıkan kim varsa, elbette en ağır halde cezalandırılmalıdır. Lakin cezaların kişiselliği de yok sayılmamalıdır. 15 Temmuz’dan, ‘tek adam gömleği’ çıkarmak için, hukukun en temel prensipleri yok sayıldı. Ülkemizde adalete ve devlete itimat duygusu büyük yara aldı. 15 Temmuz yalnızca siyasi rant için değil, ekonomik rant sağlamak için de istismar edildi. Kurulan FETÖ borsalarında, zenginler korundu, fakirler hapsedildi. Olağan bir hukuk nizamında bunlar araştırılır.” 

KAYNAK: DHA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.