Bu Altcoin İçin Madenci Selloff’u Başladı: Coinler Satılıyor!

Popüler altcoin projesi Litecoin (LTC) için madenciler harekete geçmiş gibi duruyor. Madencilerin çıkardığı LTC’leri satmasıyla coin, yüzde 15 değer kaybetti. İşte detaylar…

Altcoin projesi LTC için madenci satışları başladı

Litecoin (LTC) fiyatı, 18 Nisan’da kaydedilen 101 dolarlık son yüksek seviyesinden yüzde 14 düştü. Madenci satışı, Litecoin ekosisteminde düşüş endişelerine yol açtı.  Litecoin (LTC) topluluğu bir sonraki halving olayı için 100 günlük geri sayıma başladığında, yükseliş spekülatörleri madenciler arasında bir birikim eğilimi bekliyordu. Ancak bunun yerine, zincir üzerindeki veriler şu anda tam tersi bir tablo çiziyor.  IntoTheBlock tarafından derlenen onchain veriler, Litecoin madencilerinin Nisan ayının sonunda şok bir hareketle rezervlerini önemli ölçüde tükettiğini gösteriyor.

1 Mayıs itibariyle LTC madencilerinin rezervleri 2,56 milyon coin seviyesindeydi. Ancak aşağıdaki grafik, madencilerin 22-23 Nisan tarihleri arasında bakiyelerini 4,53 milyon LTC’den 2,55 milyon LTC’ye nasıl düşürdüklerini göstermekte. Madenci rezervleri, madencilerin elinde tuttuğu ve henüz satmadığı kripto para miktarını ifade eder. Yatırımcılar madenci rezervlerindeki keskin düşüşü genellikle düşüş sinyali olarak yorumlar çünkü bu durum madencilerin blok ödüllerinin daha fazlasını sattığını gösterir.

Şu anki 88 dolarlık piyasa fiyatlarında, madenciler tarafından elden çıkarılan coinlerin değeri yaklaşık 174 milyon dolardır.  LTC’ye olan talep madencilerin artan piyasa arzına ayak uyduramazsa, sahipler yaklaşan bir fiyat düşüşü bekleyebilirler. İlginç bir şekilde, 1.000 ila 100.000 arasında coin tutan Litecoin balinaları, madenciler piyasaya akın ettikçe şahin bir pozisyon alıyor gibi görünüyor. Aşağıdaki grafik, madencilerin 23 Nisan’da piyasaya akın etmesiyle birlikte balinaların nasıl satış yapmaya başladığını gösteriyor.  23 Nisan ve 28 Nisan tarihleri arasında bakiyelerini, mevcut piyasa değeri olan 88 dolar üzerinden yaklaşık 30 milyon dolar değerinde 340.000 coin azalttılar.

LTC satış baskısını nasıl karşılıyor?

Balinalar büyük yatırımcılardır ve genellikle bir kriptoda en az 100.000 dolar değerinde varlık bulundururlar. Sahip oldukları devasa finansal güç nedeniyle, alım/satım modelleri bir varlığın fiyatını önemli ölçüde etkileyebilir. 1 Mayıs itibariyle, yukarıda bahsedildiği gibi balinalar önemli bir hamle yapmadı. Bunun yerine, son 5 işlem günü boyunca bakiyelerini 22,37 milyon LTC’ye yakın tuttular.  Özetle, balinalar madenciler tarafından ihraç edilen fazla arzın bir kısmını satın almak için harekete geçmedikçe, yatırımcılar LTC fiyatının önümüzdeki günlerde düşmesini bekleyebilirler.

Fiyat Etrafındaki Küresel Para Giriş/Çıkış verilerine bakıldığında, Litecoin fiyatının 80 doların altına düşmesi muhtemel görünüyor. Her ne kadar 370 milyon tutan 116.000 cüzdandan oluşan bir küme 83 dolar civarında önemli bir destek sunabilir. Bununla birlikte, düşüş görünümü beklendiği gibi gerçekleşirse, LTC fiyatı 77 dolarda daha önemli bir destek seviyesine ulaşana kadar düşebilir.

Yine de boğalar LTC fiyatını 90 doların üzerine çıkarırsa, bu düşüş söylemini geçersiz kılabilirler. Ancak önce, 3,7 milyon Litecoin tutan 255.000 adresten gelen potansiyel satış baskısının üstesinden gelmeleri gerekecek.  Eğer 90 dolarlık direnci başarıyla aşarlarsa, LTC sahipleri 101 dolarlık son yerel zirveye doğru bir fiyat yükselişi bekleyebilirler.

LTC-20 NFT standardı tanıtıldı

Diğer haberlere bakarsak Litecoin topluluğu LTC-20 için bir test standardı önermeye karar verdi ve ardından bu amaçla bir test tokenı başlattı. Standart, BRC-20 standardından bir fork ortaya çıkardılar. Topluluk bunu “eğlenceli bir deneysel standart” olarak tanımlıyor. Standart, arzı 84 milyon olan Litecoin Ordinals Protocols üzerinde geliştirilmekte. Twitter’da Litecoin Punks, ilk LTC-20’nin yaklaşık yüzde 20 oranında basıldığını belirtti. Punk sahiplerinin her biri için 4.000 adet çıkarılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir