Borsa günü düşüşle tamamladı

Posted by

BIST 100 endeksi, evvelki kapanışa nazaran 8,73 puan azalırken, toplam süreç hacmi 44,2 milyar lira düzeyinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 0,51, holding endeksi yüzde 0,04 kıymet kaybetti. Dal endeksleri ortasında en fazla kazandıran yüzde 1,67 ile metal, eşya, makina, en çok kaybettiren ise yüzde 2,12 ile besin içecek oldu.

Analistler, dün dünya genelinde açıklanan imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) bilgilerinin resesyon beklentilerini güçlendirmesinin akabinde global hisse piyasalarında negatif bir seyir izlendiğini belirterek, ABD-Çin tansiyonuna ait haber akışının da risk algısını artırdığını söyledi. ABD ve Çin ortasında gerileme yol açan ziyaret kapsamında ABD Temsilciler Meclisi Lideri Pelosi’nin uçağı ise TSİ 18.00 sıralarında Tayvan’a indi.

Yarın bilgi gündeminde yurt içinde enflasyon, yurt dışında ise dünya genelinde açıklanacak PMI ve ABD’de fabrika siparişlerinin öne çıkacağını söz eden analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 2.670 ve 2.700 düzeylerinin direnç, 2.540 puanın takviye pozisyonunda bulunduğunu kaydetti.

AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi’ne katılan ekonomistler, temmuz ayında Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) yüzde 3,40 artmasını bekliyor.

Ekonomistlerin temmuz ayı enflasyon beklentilerinin ortalamasına (yüzde 3,40) nazaran bir evvelki ay yüzde 78,62 olan yıllık enflasyonun yüzde 81,42’ye yükseleceği hesaplanıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.