Babacan: Yargıçlar ve Savcılar Kurulu’nu kapatacağız

Posted by

DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan, partisinin “Hukuk Devleti Yolunda Adil Yargı Aksiyon Planı”nı açıkladı. Şu anda yargıda ‘bağımsızlığın ve tarafsızlığın esamesinin okunmadığını, yargıya inancın yeterlice sarsıldığını’ belirten Babacan, “Yürütmenin yargı üzerindeki gölgesini kaldıracağız” tabirlerini kullandı.

Anayasa Mahkemesi’nin güçlendirileceğini, üye sayısını 15’ten 21’e çıkaracaklarını, ferdî müracaat hakkının kapsamını genişleteceklerini kaydeden Babacan, Yargıçlar ve Savcılar Kurulu’nun kaldırılarak yerine yargıçlar ve savcılar olarak iki farklı heyet oluşturulacağını belirtti.

Babacan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle oldu:

ON NUMARA BİR HAREKET PLANIYLA KARŞI KARŞIYAYIZ: Bizim içi boş kavgalarla oyalanacak vaktimiz yok. Biz sorun çözmeye geliyoruz. Tahlil odaklı yaklaşımımızın da vatandaşlarımız tarafından da giderek artan bir takdir toplamasından da kıvanç duyuyoruz. Bugüne kadar dokuz başka alanda aksiyon planı açıkladık. Bugün de on numara bir hareket planıyla karşı karşıyayız. Hukuk Devleti Yolunda Adil Yargı Aksiyon Planı’nın sahiden çok özel bir yeri var. Bizim her alandaki hareket planlarımızın muvaffakiyetle uygulanmasının olmazsa olmaz şartı Türkiye’nin sağlam bir hukuk yerine kavuşmasıdır. Sağlam bir hukuk yeri yoksa o yerde adalet yoksa ülkede hangi alanda muvaffakiyet elde etmeye çalışırsanız çalışın ihtimal çok zayıftır. Büyük ihtimalle çuvallarsınız. Atacağınız her adımın, yapacağınız her ıslahatın ülkeye getireceğiniz her yeniliğin öncelikle sağlam bir hukuk ve adalet yerine oturması gerekir.

HEDEFİMİZ HUKUKU ÜSTÜN KILMAKTIR: Siyasi iktidarın ve ekonomik refahın olmazsa olmaz şartı hukukun üstünlüğüdür. Bu nedenle bizim büyük idealimiz ülkemizin gerçek bir hukuk devleti olmasıdır. Amacımız hukuku üstün kılmaktır. Bunun yolunun da öncelikle yargının bağımsızlığından ve yargının tarafsızlığından geçtiğini çok yeterli biliyoruz. Şu anda ne yazık ki yargıda bağımsızlığın ve tarafsızlığın esamesinin okunmadığı bir vakitten geçiyoruz. Yargıya inanç güzelce sarsılmış durumda. Bunun çok kolay bir sebebi var. Bu iktidar yargıyı elinde sallandırdığı bir sopa olarak görüyor. Fikrini beğenmediği bireylere, kurumlara, şirketlere karşı kullandığı bir sopa. 84 milyon görüyor yargı kurumlarında kayırmacılık ve takımlaşma yaşanıyor. 84 milyon görüyor çok sayıda insanımız haksız yere tutuklanıyor. Tekrar 84 milyon görüyor yargı bağımsızlığı olmayınca sayın Erdoğan’ın ‘tut’ dediğini tutuyor, ‘sal’ dediğini salıyor.

ALLAH SİZİ MAHKEMEYE DÜŞÜRMESİN, YANDINIZ: İşi o denli bir noktaya getirdiler ki yalnızca Türkiye Cumhuriyeti pasaportunuz varsa Allah sizi mahkemeye düşürmesin, yandınız. Amerika, Almanya pasaportunuz varsa bir nebze daha şanslısınız. Bu türlü bir sistemde adaletten kelam edilemez. Akıl almaz iddianameler yazan savcıların ödüllendirildiği, Anayasa Mahkemesi üyeliği için yargı kurumlarının göstermelik basamak olarak kullanıldığı bir ülkede adalet olamaz. Anayasa Mahkemesi kararlarını tanımayan yargıçların adeta ödüllendirilerek Adalet Bakan Yardımcısı yapıldığı bir ülkede adaletten bahsedilemez. İktidara hizmet etmenin öncelik olarak dayatıldığı bir yargı tertibi asla bu ülkede adaleti sağlayamaz. Bu çürümeye direnen, işini gerçek düzgün yapan savcılarımız elbette var. Bağımsız ve tarafsız kalmaya çalışan, hukukun üniversal prensiplerini ve vicdanının sesini dinleyen hâkim ve savcılarımız elbette var. Hani derler ya ‘Ankara’da yargıçlar var.’ Evet Ankara’da hâlâ yargıçlar var lakin onları da ceza niteliğindeki tayinlerle, disiplin cezalarıyla, soruşturmalarla her türlü baskılarla yıldırmaya çalışıyorlar fakat onlar varlar ve sürekli olacaklar. Tüm baskılara ve zorluklara karşın hukuku koruyan yargı mensuplarımıza bir vatandaş olarak teşekkürlerimi sunmak istiyorum.

İKTİDARA GELDİĞİMİZ ANDA YARGININ ÜZERİNDEKİ BASKI SONA ERECEK: Hukuk devleti yolunda adil bir yargı için hareket planı diyoruz. Ama adil bir yargı için en değerli değişiklik iktidar değişikliği olacaktır. En kıymetli değişim ülkeyi yöneten zihniyetin yani bu iktidarın topyekûn değişmesi olacak. İktidar değiştiği anda bizler iktidara geldiğimiz anda göreceksiniz yargının üzerindeki baskı bir anda sona erecek. Baskı iklimi bir anda sona erecek. Yargının bağımsızlığıyla ilgili atılmış en kıymetli adımda bu olacak. Şu anda anayasayı yok sayan, maddeleri yok sayan bir iktidar iş başında. ‘Anayasa Mahkemesi kararlarına uymuyorum, hürmet duymuyorum’ diyen bir devlet lideri var. ‘Alt mahkeme, Anayasa Mahkemesi’nin kararlarına uymayabilir’ diyen, adalet, hukuk sisteminin köküne kibrit çakan bir zihniyet ülkeyi yönetiyor. Bu ülkede yargının bağımsızlığından bahsedilebilir mi? Bu ülkede yargının tarafsız çalışabilmesinden bahsedilebilir mi? Evvel hukuk, herkes mevcut hukuk içerisinde çalışacak. Hukuku değiştirmenin yani maddeleri değiştirmenin yolu var. Maddeleri değiştirmenin yolu Türkiye Büyük Millet Meclisi’dir. Gidin kanunları değiştirin, yaptığınız her şey yasalar içinde olsun. Şu andaki zihniyet ‘ben 50+1’i aldım, anayasa dediğin de aslında 50+1. Demek ki ben anayasaya uymayabilirim’ diye kendine geçersiz bir meşruiyet yeri oluşturmaya çalışıyor. Bu türlü bir şey yok. Kimse kusura bakmasın. Bu millet size 2018’de 50+1’i verirken yeniden referandumla oyladığı anayasa içerisinde çalışın diye yetkiyi verdi. Siz mecliste yemin ederken ‘bu ülkenin anayasasına bağlı kalarak çalışacağım’ diye yemin ettiniz. Yemininizin gereğini yapın ya da çekin gidin. Esasen az kaldı, birinci seçimde müsait bir yerde inecekler ve Türkiye’de her şey değişmeye başlayacak.

HUKUK EĞİTİMDEN BAŞLAYACAK: Adil Yargı Aksiyon Planımız hukuk devleti yolunda attığımız dev bir adımdır. Ülkemizdeki yargı krizine karşı hukuk namına verdiğimiz bir karşılıktır. Aksiyon planımızda hukuk eğitimden başlayacak. Avukatlık, hakimlik ve savcılık mesleklerini kapsayan ve yargı organlarına dek uzanan geniş bir çalışmayı bugün sizlerle paylaşmış oluyoruz. Vatandaşlarımızın adil yargılanma hakkını tesis edecek düzenlemeleri bu aksiyon planımızla belirlemiş olduk. Adil Yargı Aksiyon Planımız çocuk yaştaki eğitimle başlıyor. Çocuklarımızın adalet şuuruyla büyümesini amaçlıyoruz. Bu hedefle ilkokul yıllarından itibaren özgürlükçü demokrasi, hukukun üstünlüğü, insan hakları, bayan erkek eşitliği üzere hususları eğitimde müfredata kesinlikle konulacak. Niyet küçük yaşlardan itibaren gelişmeye başlıyor.

ÜLKEMİZDE HUKUK FAKÜLTESİ ENFLASYONU YAŞANIYOR: Yüksek öğretim seviyesinde de adım atacağız. Ülkemizde çok önemli manada hukuk fakültesi enflasyonu yaşandığını maalesef görüyoruz. Bu enflasyona bağlı olarak hukuk fakültelerinin eğitim standardı düşüyor. Biz hukuk eğitimin niteliğini artıracağız. Hukuk eğitimi için gereken kriterleri uymayan hukuk fakültelerini de kapatacağız. Herkes işini ciddiye alsın. DEVA Partisi iktidarında avukatlık mesleğini güçlendirecek adımlar atacağız, çoklu baro sistemine son vereceğiz. Ceza yargılamalarında savunma makamı ile argüman makamını eşitleyeceğiz. Öncelikle duruşma sisteminde savcıyla, avukatın eşit pozisyonda oturmasını sağlayacağız. Bu Avrupa Birliği normlarıdır. Bu hukuk standartlarının, demokrasi standartlarının yüksek olduğu her ülkede standarttır. Lakin evvel zihniyet değişikliği gerekiyor. Avukatların gelirini güzelleştireceğiz. Bu doğrultuda Adalet Bakanlığı bütçesinden stajyer avukatlara ödenek ayıracağız. İsimli yardım ve CMK hizmeti veren avukatlara ödenen fiyatları artıracağız. Bağlı çalışan avukatlara baroların belirlediği tavsiye niteliğindeki fiyatlardan düşük maaş verilmesini de engelleyeceğiz.

Ali Babacan

HAKİMLER ŞURASI VE SAVCILAR HEYETİ OLARAK İKİ YENİ YAPI KURACAĞIZ: Birinci adım hâkim ve savcılığa girişte mülakatı kaldıracağız. Yazılı imtihanlarda başarılı olan adayları eleyen, başarısız olan adayları ise üst sıralara yükselten şu andaki uygulamaya son vereceğiz. DEVA Partisi iktidarında yargıda liyakat konuşacak. Hâkim ve savcılarımıza coğrafik teminat getireceğiz. Böylelikle hâkim ve savcılar hiç kimseye bir referans borcu hissetmeyecek. Disiplin hatası olmadığı sürece hiç kimse onları vazifeden alamayacak. Bağımsızlık bu türlü sağlanıyor. İktidarın yaptırımlarının sopasını her an doruklarında hisseden savcılarımızın, yargıçlarımızın bağımsız bir formda misyon yapmaları mümkün değil. Yargıçlar ve Savcılar Kurulu’nu da kapatacağız. Yargıçlar Heyeti ve Savcılar Heyeti olarak iki başka yeni yapı kuracağız. Nasıl YÖK’ü kapatıp yüksek öğretimde reset atacaksak Yargıçlar ve Savcılar Kurulu’nu kapatıp iki yeni konseyle orada da bir reset atmak gerekecek. Kuracağımız Yargıçlar Kurulu’nda bakan da dahil olmak üzere, Adalet Bakanlığı’ndan hiçbir temsilciye yer vermeyeceğiz. Yargıçlar Konseyi ve Savcılar Konseyi üyeliklerinde de çoğulculuğu sağlayacağız. Bu hedefle farklı kanallardan üye seçimiyle oylamalarda saklı ve tek oy seçim tarzını getireceğiz. Böylelikle rastgele bir kümenin suralara hâkim olmasını da engelleyeceğiz.

ANAYASA MAHKEMESİ’NİN YAPISINDA DA DEĞİŞİKLİĞE GİDECEĞİZ: İktidar ortakları Anayasa Mahkemesi Liderini ve üyelerini alenen tehdit ediyorlar. Suratını alamayan krizlerin ortağı Anayasa Mahkemesi’ni kapatmak istediğini bile söylüyor. Onlar ne yaparlarsa yapsınlar biz Anayasa Mahkemesi’ni güçlendireceğiz. Anayasa Mahkemesi hedefimizdeki tam demokratik siyasal sistemin tam da merkezinde olmak zorundadır. Bizim maksadımız vatandaşımızın tüm hak ve özgürlüklerini korumaktır. Bu emelle 12 Eylül 2010 referandumuyla kazandığımız Anayasa Mahkemesi’ne ferdî müracaat hakkının kapsamını da genişleteceğiz. Ayrıyeten Anayasa Mahkemesi’nin yapısında da değişikliğe gideceğiz. Mahkemenin üye sayısını 15’ye 21’e yükselteceğiz. 21 üyenin 18’ini Türkiye Büyük Millet Meclisi nitelikli çoğunlukla seçecek. Böylelikle yüksek mahkemenin demokratik meşruiyetini sağlayacağız.

ANAYASA MAHKEMESİ’NE ADAY OLAN BİR İNSAN EVVEL MECLİS ÖNÜNDE TARTIYA ÇIKACAK: Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Anayasa Mahkemesi’ni seçilecek adaylarla ilgili bir görüşme, mülakat sistemi getiriyoruz. Bu mülakatlar da canlı yayınlanacak. Anayasa Mahkemesi’ne üyelik için aday olan bir insan evvel demokrasimizin en değerli istişare düzeneği olan Türkiye Büyük Millet Meclisi önünde tartıya çıkacak. Oradan bir kanaat oluşacak. Meclis’te oluşan ve toplumda oluşan kanaat Anayasa Mahkemesi üyelerinin son seçimi için çok kıymetli bir baz teşkil edecek. Meclis’teki görüşme mülakat bir liyakat testi manasına gelecek. ‘Anayasa Mahkemesi üyesiyse oraya hak ederek gelmiştir ve liyakati o pozisyona uygundur’ diyecek herkes ve güveneceğiz. Anayasa Mahkemesi’ne inanç olmadığı, Anayasa Mahkemesi’nin prestijinin her gün iktidar tarafından ayaklar altına alındığı bir ülkede hukuk devletinden bahsetmek mümkün değil. Anayasa Mahkemesi’ne Yargıtay, Sayıştay, Danıştay tarafından belirlenecek adaylarda en az 5 yıl yüksek mahkeme üyesi olarak vazife yapmış olma koşulunu da getireceğiz.

YÜRÜTMENİN YARGI ÜZERİNDEKİ GÖLGESİNİ KALDIRACAĞIZ: Anayasa Mahkemesi’ne ferdî müracaatlarda asıldan incelenen belgelerin yüzde 97 oranında haklı buluyor. Vatandaşlarımız geçmiş olduğu süreçlerdeki mahkemelerin aldığı kararları yanlış buluyor. Devletin birinci derece mahkemeleri, Anayasa Mahkemesi’nin temelden incelediği 100 belgenin yalnızca 3’ünde hakkaniyete uygun bir karar vermiş. Yazık değil mi bu millete? Hakkını arama çabası verebilen, bütün yargı basamaklarını geçip bir de ‘Anayasa Mahkemesi’ne gidip ferdi müracaat hakkımı kullanacağım’ diyen vatandaşlardan bakıyoruz. Bir de süreç içerisinde yorgun düşen, pes eden vatandaşlarımızın sayısı maalesef çok. Adil yargılanma hakkı ihlal edilen vatandaşlarımızın oranı yüzde 71. Bu yüzde 97’lik ihlal pastasının onun içerisinde de yüzde 71’i adil yargılanma hakkının ihlalidir. Devletin üstünden bu utancı kaldıracağız. Yargılamaların adil bir biçimde, makul bir müddette tamamlanması içinde gerekli tüm düzenlemeleri yapacağız. Anayasa Mahkemesi’nin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin aldığı kararların derhal uygulanmasını sağlayacağız. ‘Tanımıyorum’ üzere kelamlar hoyrat devrin basın arşivine konacak. Yargının bu türlü bir hukuksuzlukta imzası olmayacak. Hukukun üstünlüğünü tesis edeceğiz. Yürütmenin yargı üzerindeki gölgesini kaldıracağız. Yargı mensuplarından parti komiseri üzere davrananların da önüne geçmiş olacağız. Hatasız insanlara, hatalı muamelesi yapanların önüne seti çekeceğiz. Ülkemizin hukukun üstünlüğü endeksindeki yerini de değiştireceğiz.

HAZIRLIKLARI TÜRKİYE’NİN BİRİNCİ SINIF, EN ÂLÂ HUKUK TAKIMLARIYLA YAPIYORUZ: Hukukun Üstünlüğü Endeksi’nde Türkiye 139 ülke ortasında 117’nci sırada. En tabandaki ligde. Bu ülkeye, bu ülkenin vatandaşlarına yazık. Hukukun üstünlüğünün neredeyse sıfırlandığı bir ülkeyiz. Türkiye’yi bu hukuk standartları konusunda en üst lige çıkartmayı hedefleyerek yürüyeceğiz. Atacağımız adımların bir kısmı çabucak, bir kısmı 90 gün, bir kısmı 180 gün, bir kısmı 360 gün lakin yapacağız zira gayelerimiz çok net. Ne yaptığımızı ne yapacağımızı da çok güzel biliyoruz. Bütün bu hazırlıkları Türkiye’nin birinci sınıf, en düzgün hukuk takımlarıyla yapıyoruz. Böylece demokratik gerilemeyi de daima bir arada durdurmuş olacağız. Ülkemizi daima bir arada tam demokratik hukuk devleti yapacağız.

Mustafa Yeneroğlu

Yeneroğlu: BAROLAR SİYASETE KARIŞAMAZ ÜZERE YAKLAŞIMLAR HUKUK DEVLETİNDEN UZAK

Eylem planının detaylarını DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Siyasetleri Lideri Mustafa Yeneroğlu paylaştı.

Yeneroğlu şunları söyledi:

BAROLAR NATÜREL Kİ KONUŞACAK: Barolar siyasete karışamaz üzere yaklaşımlar hukuk devletinden uzak bir zihniyetin tezahürüdür. Barolar alışılmış ki konuşacak. Baroların hukukun üstünlüğünden diğer bir ideolojik yaklaşıma tabi olmalarını yanlışsız bulmuyoruz. Hâkim ve savcıların mesleğe girerken öncelikle Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı’ndan aldıkları puana nazaran birinci elemeleri yapılacak. Sonra çoktan seçmeli bir yazılı imtihan yapacağız. Çoktan seçmeli imtihandan geçen adayları bu sefer ikinci etapta, klasik sorulardan oluşan, muhakeme yeteneklerini ölçen bir imtihana tabi tutacağız. Böylelikle başarılı, nitelikli bir hukukçu hiç kimseden referans almadan mesleğe girebilecek. Dahası meslek hayatı boyunca kendini birilerine manevi bir borç ödemek zorunda hissetmeyecek. (HABER MERKEZİ)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.