Avrupa Parlamentosu doğalgaz ve nükleer gücün ‘yeşil’ olduğuna karar verdi

Posted by

Getty Images

Avrupa Parlamentosu, doğalgaz ve nükleer güç santrallerine yapılan yatırımları iklim dostu olarak nitelendiren Avrupa Kurulu’nun yasa tasarısını önlemek için sunulan bir önergeyi reddetti.

Parlamentodaki 705 milletvekilinden 328’i önergenin reddedilmesi istikametinde oy kullandı. 33 vekil ise çekimser kaldı.

Böylece doğalgaz ve nükleer güç santrallerine yapılan yatırımların yeşil, sürdürülebilir ve etraf dostu olduğunu savunan yasa tasarısının kabulünün de önü açılmış oldu.

AB üyesi 27 ülkenin 20’si yasa tasarısına karşı çıkarsa, tasarı gündemden kalkmış olacak. Fakat buna pek ihtimal verilmiyor.

Söz konusu yasa tasarısı doğalgaz ve nükleer santral yatırımlarının, yatırımcılar tarafından yeşil olarak nitelendirilmesini ve bu biçimde yeşil güce ayrılacak yatırımlardan hisse almalarını mümkün kılıyor.

Avrupa Komitesi, ilgili yasa tasarısını kimi hükümetlerin ve doğalgaz ve nükleer santral alanında faaliyet gösteren lobi kümelerinin da tesiriyle Şubat ayında gündeme almıştı. AB’nin mali hizmetler şefi Mairead McGuinness, yasa tasarısının önünün açılmasının yeşil olmayan sanayileri yeşilmiş üzere göstermeye çalışmak manasına gelmeyeceğini savundu.

AB İKİYE BÖLÜNDÜ

Doğalgaz ve nükleer santraller üzerindeki tartışma Avrupa Birliği’ne üye ülkeleri ikiye bölmüş durumda.

Getty Images

Brüksel’deki bürokratlar bu nedenle kelam konusu yasa tasarısını tekraren yeniden yazmak zorunda kalmışlardı.

Yasa tasarısının son hali de Rusya’yla Ukrayna savaşı nedeniyle kriz durumu sürerken ve doğalgaz arzında kahırlar yaşanırken iklim değişikliği maksatlarının nasıl tutturulabileceği konusunda çetin tartışmalara neden olmuştu.

Nükleer güç atmosfere karbondioksit salımı yapmıyor, fakat radyoaktif atık üretiyor. Doğalgaz da gezegenin ısısını arttıracak emisyonlara yol açıyor.

Buna rağmen kömüre kıyasla daha etraf dostu teknolojiler olarak nitelendiriyorlar ve kimi AB ülkeleri bu nedenle daha yeşil seçeneklere geçiş sürecinde kullanılabileceklerini savunuyor. Nükleer güce bağımlılığı yüksek olan Fransa ile hala yaygın formda kömür tüketen Polonya, yasa tasarısının esas destekçileri ortasındaydı.

Avusturya ve Lüksemburg ise yasa tasarısının kabul edilmesi durumunda AB’yi dava edeceklerini söylüyorlar.

“PARİS MUTABAKATI’NA AYKIRI”

Yasa tasarısının mali piyasaları nasıl etkileyeceği konusunda da Avrupa Parlamentosu milletvekilleri ortasında görüş ayrılıkları bulunuyor. Kimileri doğalgaz ve nükleer santral projelerine yeşil statüsü verilmemesi durumunda, bunların çok önemli maliyetlerle karşı karşıya kalabileceğini ileri sürüyor.

Buna rağmen doğalgaza yapılacak yatırımı cesaretlendirmenin Rusya’nın doğalgaz kaynaklarına olan bağımlılığı arttırmaktan öte bir işe yaramayacağını öne sürenler de var.

Avrupa Parlamentosu’nun Yeşiller kümesinden Hollandalı milletvekili Bas Eickhout, “Fosil yakıtları yeşil olarak sınıflandırırsak öbür ülkelerin fosil yakıt tüketimlerini azaltmalarını nasıl talep edebiliriz? Bu Paris Mutabakatı’na aykırı” diyor.

Yasa tasarısına karşı çıkanlar nükleer gücün de kazalar, nükleer atık üzere nedenlerle riskler taşıdığına dikkat çekiyor ve güneş ve rüzgâr gücüyle ilerlemenin iklim ve etraf açısından en gerçek seçenek olduğunu söylüyorlar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.