Abdülhamid Han Sondaj Gemisi’nin sefere çıkacağı tarih belirli oldu

Posted by

Enerji ve Olağan Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Abdülhamid Han sondaj gemisinin birinci misyon yeri için 5-6 alternatifin görüşüldüğünü belirterek, “Bir ay daha sabredeceğiz inşallah. Vazife yeri büyük olasılıkla Akdeniz olur.” dedi.

Mersin’in Taşucu Limanı’nda ziyaret ettiği Abdülhamid Han sondaj gemisinde değerlendirmelerde bulunan Dönmez, geminin dünyada 7’nci kuşak olarak isimlendirilen beş gemiden biri olduğunu söyledi.

Dönmez, Türkiye’nin hidrokarbon arama çalışmalarına katılacak 4’üncü sondaj gemisi Abdülhamid Han’ın son teknolojiye sahip olduğuna işaret ederek, “Mavi Vatan’da kendi deniz tesir alanlarımızdaki sondaj faaliyetlerimizi 4 yıldır aralıksız devam ettiriyoruz. En büyük gücümüz filomuzun derin deniz sondaj gemileri. Evvel Fatih, ardından Yavuz ve en son Yasal sondaj gemisi filomuza katılmıştı.” diye konuştu.

Türkiye’nin güç filosunun büyük kısmının Karadeniz’de faaliyetlerine devam ettiğini lisana getiren Dönmez, “Hedefleri gerçekleştirmek için filonuzu, insan kaynağınızı güçlendirmeniz gerekiyor. Son gemimizi de artık birinci vazife yerine hazırlama çalışmalarımızın sonuna yaklaştık.” tabirlerini kullandı.

AĞUSTOSTA VAZİFE YERİNE GİDECEK

Dönmez, Abdülhamid Han gemisinin kolaylaştırıcı bir teknolojiye sahip olduğuna dikkati çekerek, “Gemimiz ağustosun birinci yarısında birinci misyon yerine gidecek. Birinci misyon yeri için 5-6 alternatif görüşülüyor. Bir ay daha sabredeceğiz inşallah. Misyon yeri büyük olasılıkla Akdeniz olur.” dedi.

Karadeniz’de keşfedilen doğal gazla ilgili çalışmalara da değinen Bakan Dönmez, “Sığ kısımlarda Castoro 10 gemisinin vazifesi bitmek üzere. Castorone gemisi denizin derin taraflarında boru serim işini yapacak. Muhtemelen bayram günlerinde birinci faaliyetlerine başlamış olacak.” diye konuştu.

“FİLONUN EN GÜÇLÜSÜ”

Yedinci kuşak olmasının yanı sıra 238 metre uzunluğu, 42 metre genişliği ve çift güvenlik sistemiyle öne çıkan sondaj gemisi Abdülhamid Han, filosunun teknik açıdan hem en donanımlısı hem de en uzunu olarak “Mavi Vatan”daki hidrokarbon arama çalışmalarına kıymetli bir güç katması bekleniyor.

Çift kule ile faal pozisyonlandırma sistemine sahip 200 mürettebat kapasiteli geminin 12 bin 200 metreye kadar sondaj yapabilme yeteneği olduğu biliniyor.

Güney Kore’deki Okpo Limanı’ndan yola çıktıktan sonra 19 Mayıs’ta Mersin’in Taşucu Limanı’na ulaşmasının ardından çalışmalara başlanan geminin yakın vakitte misyona başlamasının planlandığı öğrenildi.

Abdülhamid Han sondaj gemisinin içerisi birinci sefer görüntülendi!
Türkiye’nin hidrokarbon arama çalışmalarına katılacak dördüncü sondaj gemisi Abdülhamid Han’ın son hazırlıkları, Mersin’deki Taşucu Limanı’nda sürdürülüyor. Geminin logosu özel olarak tasarlanırken, içi de birinci defa görüntülendi.

GALERİYE GİT

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.