ABD merkezli mecmua, Türkiye’nin NATO’dan çıkarılmasını istedi

Rusya’nın Ukrayna hücumlarının akabinde İsveç ve Finlandiya, NATO’ya katılmak için resmi müracaatta bulundu.

Askeri ittifak çatısı altında mümkün “Rus tehdidi” karşısında kendini müdafaaya almayı planlayan iki İskandinav ülkesi, terör örgütü ögelerini barındırdığı gerekçesiyle Türkiye’nin direnciyle karşılaştı.

“Türkiye’yi NATO’dan çıkaralım” daveti yaptılar

Ankara, her iki ülkeden de terörle ortalarına net çizgiler çekmesini isterken, ABD merkezli National Review mecmuasında dikkat çeken bir yazı yayınlandı.

“Türkiye’yi NATO’dan atma vakti” başlıklı yazıda, askeri ittifakın ikinci büyük ordusuyla ilgili karalama kampanyası başlatıldı.

“İsveç ve Finlandiya’yı barındıran…”

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile “açık kelamlı olunması gerektiği” belirtilerek, “İsveç ve Finlandiya’yı barındıran lakin Türkiye’yi dışlayan bir NATO, Türkiye’yi içeren lakin İsveç ve Finlandiya’yı dışarıda tutan bir NATO’ya tercih edilir.” formundaki görüş savunuldu.

Ankara’nın açıkça maksat alındığı yazıda, “Türkiye’nin gitme vakti geldi.” sözü kullanıldı.

Erdoğan: Kesinlikle tam bir terör yuvası

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, “NATO’ya Finlandiya ve İsveç’in girmesine ‘hayır’ diyeceğimizi ilgili arkadaşlarımıza söyledik, yolumuza bu formda devam edeceğiz.” diye konuşmuştu.

NATO’nun bir güvenlik kuruluşu olduğuna dikkati çeken Erdoğan, “Hele hele İsveç, muhakkak tam bir terör odağıdır, terör yuvası. Bunlar silah noktasında yaptırım da uyguladılar bize.” demişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.