96.’sı koşulan tarihi yarışta Özcan Yıldırım, Secret Power isimli safkanla şampiyon oldu

Posted by

Ulu başkan Mustafa Kemal Atatürk ismine 1927’den bu yana aralıksız düzenlenen Gazi Koşusu için yapılan hazırlıkları yerinde izledim. At sahipleriyle, jokeylerle konuştum. Hepsinin heyecanına ortak oldum. Büyük derbiden evvel efsane jokeylerin katıldığı klasik birlikteliğe iştirak ettim. İçlerinden kimileriyle kısa müddetli söyleşiler yaptım. İlerleyen saatlerde başarılı jokeylerden Ahmet Çelik, Gökhan Kocakaya, Sadettin Boyraz, Hişman Çizik geldi. Bu isimlere genç nesilden Vedat Abiş ile Görkem Özçelik’i ekleyebilirim. Hem Abiş hem Görkem dün birinci defa Gazi’yle tanıştılar. Yolları açık olsun.

YARIŞSEVERLER AKIN ETTİ

Gelelim en değerli güne. Biliyorsunuz koronavirüs salgını nedeniyle Gazi Koşusu iki yıldır seyircisiz yapılıyordu. Bu yüzden herkesin koşuya dair büyük bir hasreti vardı. Yarışseverler erken saatlerde hipodroma koştu. Çok kısa müddet içinde her yer doldu taştı. İnsan seli yaşandı. Erdem tribününde tekrar birbirinden hoş manzaralara tanıklık ettim. Bilhassa gençlerimizin ve bayanlarımızın, Ceddimizin büyük emanetine sahip çıktığını görüp çok keyifli oldum. Hipodromda birinci start bayan binicilerin Dostluk Kupası yarışı için verildi. Daha sonra sırasıyla birbirinden hoş Neriman, Küheylan, Zübeyde Hanım ve Anafartalar koşuları gerçekleşti.

HEYECAN DORUKTA

Saatler 17.15’e geldiğinde 22 safkan padokta son cinslerini atıyordu. Bir iki dakikalık turlamanın akabinde çalan gong sesiyle jokeyler atlarına bindi. Piste çıkan safkanlar tanıtıldıktan sonra start mahaline yöneldi. Atlar bir bir “starting box”a çağrılmaya başladı. Nefesler tutuldu, Veliefendi’de herkes ayaktaydı. Alkışlar eşliğinde 96. Gazi Koşusu başladı. Mucize Kız, uygun çıkış yapamadı. Dollar Man, yarışı bıraktı. Koşunun büyük kısmı Captain Fantastic ve Maximus Uzunluk ortasında geçti. Halis Karataş’ın bindiği Final Dance bu iki safkanı sıkıştırır üzere oldu. Son 600 ve 400 metrede işler karıştı. Ahmet Çelik’le favori safkan pozisyonundaki Zala Bey’in ismi hiç duyulmadı.

SON 200’DE GELEN ZAFER

Dişi safkan Secret Power, son 200’de tesirli geldi. Startta kalmasına rağmen Mucize Kız, onu zorladı. Liderliği alan Secret Power, jokeyi Özcan Yıldırım ile 2.31.04’lük derecesiyle zafere uzandı. İkinci Mucize Kız, üçüncü Sigoş, dördüncü Final Dance, beşinci Royal Baby oldu. Özcan Yıldırım’ın birinci Gazi şampiyonluğuydu. Keyifli bir yarıştı, kora kor bir gayretin olacağı aşikardı. Secret Power’ın sahibi Emrah Karamazı’yı ve ilgilileri kutluyorum.

‘20 YILLIK HAYALİMİZ’

Secret Power’ın sahibi olan Emrah Karamazı, kendisini düş içinde hissettiğini belirtip, “20 yıldır bunun hayalini kuruyoruz. 20 yıldır bugün için koşuyoruz. Bugüne nasip, kısmet oldu. Bambaşka bir sevinç ve memnunluk. 2 aydır bunun stresindeyiz artık doya doya keyfini süreceğim” dedi.

AHMET ÇELİK’İN SERİSİ BİTTİ

Özcan Yıldırım Gazi’yi kazanarak, son 7 yılın şampiyon jokeyi Ahmet Çelik’in serisini bitirdi. Çelik, 2015-2021 ortasında bindiği safkanlar; Renk, Graystorm, Piano Sonata, Daima Bir arada, The Last Romance, Call To Victory ve Burgas ile derbide birincilik elde etmişti. Üst üste en fazla Gazi Koşusu kazanma rekorunun sahibi olan Ahmet Çelik, dün bindiği Zala Bey’le 13. sırada kaldı.

SERVET KAZANDIRDI

Gazi Koşusu şampiyonu Secret Power’ın sahibi Emrah Karamazı, 2 milyon 500 bin liralık birincilik ikramiyesinin yanı sıra kayıt meblağları, taksit fiyatları, primler ve yetiştiricilik bedeliyle birlikte 3 milyon 859 bin 700 lira kazandı.

İMAMOĞLU KUTLADI

İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu, jokey Özcan Yıldırım’ı kutladı. Derbiyi CHP Milletvekili Gökan Zeybek, Antalya Döşemealtı Belediye Lideri Turgay Genç ve CHP Genel Lider Başdanışmanı Kenan Nuhut da izledi.

‘MUSTAFA KEMAL’İN ASKERLERİYİZ’

Veliefendi Hipodromu’nu dolduran binlerce seyirci, uzun mühlet “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” halinde tempo tuttu. Seyirciler, “Yaşa Mustafa Kemal Paşa yaşa” diye bağırdı.

‘ANNELERE ARMAĞAN OLSUN’

Jokeylik mesleğindeki birinci Gazi şampiyonluğunu kazanan Özcan Yıldırım, “Duygularım tanım edilemez. Çok istediğim bir yarıştı. İnanılmaz atmosfer çok hoştu. Kısrağım âlâ start aldı. Yeterli bir atın gerisine girip geriden gitmem gerekiyor diye düşündüm. Sigoş benim önümü açacak diye bekledim, atıma çok güveniyordum. Bu büyük zaferimi anneme, kızım Ela’ya ve tüm genç annelere armağan ediyorum. Konuşacağım çok şey var lakin bu türlü bir seyircinin önünde insanın lisanının tutulmaması mümkün değil. Ulu başkan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ismine düzenlenen bu koşuda, herkes birlikte coşkuyla kaç yıllara diyorum” dedi.

1999’dan sonra bir birinci – 19’u erkek, 3’ü dişi toplam 22 üç yaşlı safkan İngiliz tayının 2400 metre çim pistte uzunluk gösterdiği derbide bir birinci yaşandı. Secret Power birinci, Mucize Kız ikinci olurken, 1999’dan sonra iki dişi tay Gazi Koşusu’nda birinci ikiye girmeyi başardı. 1999’da Bartrobel ve Talaria isimli safkanlar bunu gerçekleştirmişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.